Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko půjčí Srbsku na modernizaci železnice tři miliardy korun

Ekonomika

  15:42
PRAHA - Česká exportní banka půjčí Srbsku 120 milionů eur (zhruba 3,1 miliardy Kč) na rekonstrukci železniční tratě z Niše do Dimitrovgradu, která bude elektrifikována. Stavebních prácí se ujme konsorcium srbských a českých firem.
Vlak (ilustrační foto)

Vlak (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informoval o tom server Euro.cz.  Úvěr má proto výhodný úrok 2,5 procenta a je splatný po dobu deseti let s jednoročním odkladem, píše Euro.

Smlouvu o spolupráci obou zemí podepsali tento týden místopředseda srbské vlády a ministr hospodářství a regionálního rozvoje Mladjan Dinkić a český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Trať z Niše do Dimitrovgradu je jedinou částí významného železničního koridoru, která dosud není elektrifikována. Po modernizaci zde mají vlaky jezdit rychlostí až 120 kilometrů za hodinu.

Oba ministři jednali také o dalších možnostech nových investic České republiky v Srbsku, šance pro české firmy se nabízejí zejména v chemickém průmyslu a výrobě zařízení pro energetiku, dodal server.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...