Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se brání proudu z Německa, u hranic postaví obří trafo

Ekonomika

  9:33
PRAHA - Česká republika se začne aktivně bránit proti riziku kolapsu rozvodné sítě kvůli nevyzpytatelné produkci větrných elektráren na severu Německa.

Větrné elektrárny nabízejí ekologickou formu výroby energie. foto: Reuters

V nejvyšších špičkách posílají přes naše sítě na jih Německa tolik energie, že tím ohrožují stabilitu naší soustavy. Ta by v krajním případě mohla zkolabovat a miliony lidí by zůstaly bez elektřiny.

Nejhorší za dvacet let
Přesně to se včera stalo v bavorské metropoli Mnichově a jeho okolí, kde lidé zažili nejhorší výpadek elektřiny za posledních dvacet let. Skoro hodinu bylo bez proudu 450 tisíc lidí.

Státní společnost ČEPS, spravující vysoké napětí, proto v minulých týdnech rozhodla, že postaví poblíž hranic s Německem v Hradci u Kadaně regulační transformátor. Ten dovolí v kritické chvíli nájezd zelené energie odrazit a rozdělit.

K nám přes hranice pustí jen to, co je přenosová soustava schopna bez potíží zpracovat, tedy kolem 1 700 megawattů. Zbytek zůstane v německé síti a ta se s ním bude muset vypořádat.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat