Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se připravuje na novou plynovou krizi, v listopadu bude cvičení

Ekonomika

  14:13
PRAHA - Letos v listopadu se uskuteční cvičení, které vyzkouší připravenost České republiky na možné nové přerušení dodávek plynu. Týkat se bude hlavně velkých firem a dalších významných subjektů, řekl dnes po schůzi vlády ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.
Ilustrační foto: plynoměr.

Ilustrační foto: plynoměr. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dlouhodobá opatření budou až součástí jednání o aktualizaci státní
energetické koncepce.

Na začátku října vydala vláda nařízení, které určuje postup "velkých
subjektů" v okamžiku, když se dodávky plynu z Ruska opět přeruší. Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner dnes v České televizi uvedl, že omezení ve spotřebě plynu by postihlo nejdříve velké odběratele a až nakonec domácnosti, nemocnice nebo školy.

"Vývoj mezinárodní situace bych si nedovolil podcenit," řekl premiér Jan Fischer. Obranu před opakováním plynové krize podle něj hledá Evropská unie jako celek. Přijatá krátkodobá opatření pracují s možností "katastrofického" průběhu případného nového přerušení dodávek. "Vždy v takových dokumentech počítáme s tím, že vývoj může být horší," dodal Fischer.

Plyn bude součástí hmotných rezerv
Dlouhodobá opatření předcházející výpadkům v dodávkách plynu budou podle šéfa kabinetu až součástí debaty o aktualizované státní energetické koncepci. I tak je podle Tošovského v současné době připravená výstavba čtyř nových zásobníků plynu.

Podzemní zásobníky obsahují přibližně třetinu tuzemské roční spotřeby plynu. V současnosti v nich skladují převážně obchodníci podnikající na českém trhu s plynem.

Ministerstvo průmyslu nevylučuje ani zavedení státních hmotných rezerv zemního plynu, jako je tomu v případě ropy. Pozitivní dopad na zajištění bezpečnosti dodávek by vytvoření rezerv mělo prý ale jen tehdy, pokud by rezervy byly vytvořeny nad úrovní stávajících komerčních zásob plynu.

Užití rezerv by bylo možné jen v předem definovaných, netržních situacích, jako je například úplné zastavení dodávek ze zahraničí nebo teroristický útok.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat