Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko se propadlo ve vyřizování stavebního povolení na 156. místo, získat razítka trvá osm měsíců

Ekonomika

  15:41
PRAHA - Ve vyřizování stavebního povolení kleslo Česko meziročně ze 127. místa na 156. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou ve středu zveřejnila Světová banka (SB). Kromě délky vyřizování v ní hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost celého procesu. Nejlépe v hodnocení vyšel Hongkong, nejhůře Eritrea, Libye, Somálsko a Sýrie.
V Česku je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, zhruba čtyřikrát více než v Hongkongu

V Česku je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, zhruba čtyřikrát více než v Hongkongu foto: Shutterstock

V Česku je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, zhruba čtyřikrát více než v Hongkongu. Nejrychlejší je v povolování Dánsko se 64 potřebnými dny. Žebříček však počítá i s jinými ukazateli, jako jsou například náklady na stavební řízení.

Sagrada Familia dostane po 136 letech stavební povolení, Barceloně má zaplatit téměř miliardu

„Nejbolestivější místo české konkurenceschopnosti dlouhodobě krvácí. Domácí zákonodárci přesto už roky nejsou schopni přijít s nápravou. Česká republika, která se jinak v očích Světové banky řadí mezi 35 nejvyspělejších zemí světa, se v tomto ohledu ocitá v sousedství zemí jako Niger, Čad nebo hyperinflací rozvrácená Venezuela,“ uvedla výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková.

Zároveň upozornila, že studie Světové banky nezobrazuje proces získávání stavebního povolení v celé šíři. Zohledňuje pouze proces povolovacího řízení definovaný zákonem. Nepočítá s prodlevami na úřadech nebo s odvoláním u soudů. „Projít celým povolovacím procesem a získat všechna potřebná razítka třeba pro běžný bytový dům v České republice v současnosti trvá v průměru neskutečných deset let,“ upozornila Tomášková.

Generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec doplnil, že Světová banka vychází z legislativních dat pro povolování skladových prostor. „Pokud bychom vzali v potaz pouze větší rezidenční výstavbu, tak se obávám, že bychom se v žebříčku propadli ještě o něco níže. Na trhu jsou totiž i takové projekty, které se povolují už více než deset let a stále nejsou chválené,“ uvedl.

Autor: