Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko slaví smrduté vítězství. Olomoucké syrečky vyrvalo Němcům

Ekonomika

  11:58aktualizováno  12:28
BRUSEL - Olomoucké tvarůžky získaly chráněné zeměpisné označení Evropské unie. Češi o zařazení tvarůžků na unijní seznam bojovali šest let. Proti se v minulosti ostře stavěli Němci a Rakušané.
olomoucké tvarůžky - ilustrační foto

olomoucké tvarůžky - ilustrační foto foto: Ondrej Nemec

Vedení společnosti A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným
výrobcem pravých olomouckých tvarůžků na světě, rozhodnutí velmi potěšilo. Očekává, že se díky označení v budoucnu firmě zvýší export.

Některé z chráněných označení EU už má více než dvacítka výrobků z České republiky. Jsou to třeba Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky. V případě tvarůžků svedli Češi v Bruselu kvůli zařazení některého ze svých výrobků na unijní seznam jeden z největších bojů. O ochranu tohoto zeměpisného označení Česko požádalo krátce po vstupu do EU v roce 2004.

Jediný sýr z Česka

Olomoucké tvarůžky, které jsou jediným původním sýrem z území dnešního Česka, se na stolech začaly objevovat údajně v 15. století. V Německu a Rakousku tamní obdoba tohoto sýra s charakteristickou vůní jídelníček obohatila až po třicetileté válce.

Proti se ale postavily Německo s Rakouskem, které argumentovaly svými historickými právy. Praze se s nimi nepodařilo dohodnout, takže o všem musela rozhodnout Evropská komise."Byla to dlouhá, náročná bitva. Využili jsme při ní všechny zbraně v
diplomatickém arzenálu," řekla velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

"Je to důležitý krok, který by měl zamezit klamání či dezorientaci
zákazníků. Díky němu by mělo být zcela jasné, odkud olomoucké tvarůžky pocházejí, že to není z Německa či Rakouska. To je hlavní efekt," řekl ČTK jednatel společnosti A.W. Karel Hlaváček.

Dnes výbor složený ze zástupců členských zemí bloku schválil, že Češi mají na toto označení právo. Němci a Rakušané nicméně budou moci po pět let v němčině ještě toto označení také používat. "Byla to dlouhá, náročná bitva. Využili jsme při ní všechny zbraně v diplomatickém arzenálu," řekla velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Čtěte více:


"Právo vyrábět olomoucké tvarůžky pod názvem Olmützer Quargel by měli mít i potomci odsunutých Němců, kteří žili na Olomoucku," prohlásila například v roce 2008 rakouská europoslankyně Agnes Schierhuberová. Podle ní si vysídlenci odnesli recept i know-how, jak je vyrábět.

Politický rozměr
Problematikou ochrany českých specialit se v europarlamentu zabýval europoslanec Jan Březina. "Šlo o třetí českou žádost, která se kvůli nesouhlasu německý poslanců zadrhla," připoměl již dříve Březina. Podle europoslance je významné, že Rakušané ani Němci nebudou moci napodobeniny tvarůžků vyvážet na evropský trh.

Jak u karlovarských a mariánskolázeňských oplatků, tak u olomouckých tvarůžků jsou námitky zasazeny do kontextu poválečného odsunu Němců z bývalého Československa a měly tak nezanedbatelný politický rozměr.

Češi a Němci by se o potraviny s tradicí sahající do dob společného soužití těchto dvou národů neměli hádat, nýbrž především spolupracovat na jejich ochraně a bránit je před konkurencí, uvedl již v minulosti německý europoslanec a předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndt Posselt. Zejména v případe karlovarských oplatek se objevily nekvalitní napodobeniny z Asie, dodal.

Co je to chráněné zeměpisné označení?

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení. Celkem je na seznamu zhruba tisícovka různých výrobků.

Autoři: ,