Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Česko sníží podporu soláru, kterou kritizoval i Zeman. Ušetříme státu i rodinám, říká Havlíček

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Vláda se rozhodla významně sáhnout na peníze, které tečou na podporu solárních elektráren v Česku. Jejich provozovatelé by měli přijít až o 10 miliard ročně, řekl serveru Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Podporu sluneční energie dlouhodobě kritizuje prezident Zeman. Zástupci solárníků se proti záměru ohradili.

Letos do takzvané zelené energetiky připluje podpora 44 miliard korun. Celých 29 miliard z toho padne na budování solárních panelů. „Je tam výrazný nepoměr vůči jiným obnovitelných zdrojů energie. Podíl k celkové výrobě elektřiny je pouhých 2,6 procenta,“ řekl pro Lidovky.cz Havlíček.

Vláda ve středu kývla na návrh zákona, který podporu zelené energie upravuje v neprospěch fotovoltaiky. Návrh, který ještě musí projít hlasováním mezi poslanci a senátory, upravuje takzvané vnitřní výnosové procento, které v rámci EU stanovuje oprávněnost podpory.

Jinými slovy: jde o nástroj, jak sáhnout solárníkům na peníze. Havlíček připomněl, že dotace z let 2009 a 2010 považuje za největší tunel v historii Česka, který může stát zemi v konečném důsledku až 500 miliard korun. Výraznou dotační podporu směrem k fotovoltaice dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Opatření má podle ministra Havlíčka uspořit státní kase a přímo i rodinám, které posílají na podporu zelených zdrojů peníze v rámci svých plateb za energie.

„Odhadujeme, že tím ušetříme ročně (z roční podpory solárů 29 miliard - pozn. red.) 7 až 10 miliard korun. Ušetří stát i domácnosti. Každá dnes platí za fotovoltaiku 1200 korun ročně, další část nesou firmy, největší část pak státní rozpočet,“ dodal Havlíček.

Záměr změnit zákon logicky napadli zástupci firem, které v solárním byznysu podnikají. Označili ho za nepochopitelný.

„Jedná se podle nás o politickou objednávku, kterou chce vláda zničit tisíce podnikatelů a domácností a která ohrozí bankovní sektor vzhledem k tomu, že provozovatelé solárních elektráren ještě splácejí desítky miliard úvěrů,“ řekl šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Ohradil se také proti způsobu, kterým se to vláda rozhodla učinit. „Nechápeme, proč ministr Havlíček v pondělí oznamuje návratnost pro solární elektrárny 6,3 procenta, když ministerstvo, které sám řídí, v pátek na vládu poslalo návrh zákona, který obsahuje návratnost 8,4 procenta,“ dodal Krčmář.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...