Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Český rozhlas má ‚zimního krále‘. Dočasně ho povede šéf digitalizace Zýka

Dočasný ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dočasný ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka. | foto: ČTK

PRAHA Prozatímním šéfem Českého rozhlasu bude ředitel odboru techniky a šéf týmu pro digitalizaci ČRo Karel Zýka. Rozhodla o tom v úterý Rada Českého rozhlasu. Ve funkci nahradí Petera Duhana, který odchází k dnešnímu dni. Zýka povede rozhlas tři měsíce do zvolení řádného generálního ředitele.

„Mezi mé úkoly bude patřit zejména uzavření letošního hospodaření, budeme také pokračovat v rozjetých projektech ČRo i v digitalizaci rozhlasového vysílání. Klíčovým tématem pak bude sestavení rozpočtu na rok 2016,“ uvedl v tiskovém prohlášení Zýka, který se kvůli zahraniční služební cestě dnešního zasedání rady nezúčastnil.

Zýka zdůraznil, že neplánuje žádné významné zásahy do chodu rozhlasu, který je podle něj v dobré kondici.

„Mým cílem je, abych ČRo po třech měsících mohl předat ve stejně dobrém a stabilizovaném stavu nově zvolenému generálnímu řediteli,“ uvedl Zýka, který má za sebou například zkušenost z působení v prvním soukromém celoplošném rádiu Alfa nebo televizi Prima, kde šest let řídil síť regionálních televizí.

Předseda rady Michal Stehlík nevyloučil možnost prozatímního šéfa kandidovat i na řádného generálního ředitele.

„Rada Českého rozhlasu nemůže svázat prozatímního ředitele s tím, že se bude nebo nebude hlásit. Takovou podmínku jsme nikdy oficiálně nevyslovili, ani nemůžeme vyslovit, ona by nebyla v souladu se zákonem,“ řekl Stehlík.

Zýka o nejvyšší post nestál

Připomněl ale Zýkovo vyjádření před první volbou, kdy „deklaroval, že se hlásit nechce“.

Tomu odpovídá i dnešní Zýkův komentář, v němž uvedl, že s přijetím nominace souhlasil především proto, aby „pomohl Českému rozhlasu překlenout náročné tříměsíční období na přelomu roku“.

Zýka se funkce ujme ve středu 4. listopadu. Podle Stehlíka prioritou pro nejbližší období bude jak rozpočet, tak také stanice ČRo Plus, která byla v pásmu VKV spuštěna na začátku týdne. Rada ČRo se pokusila prozatímního ředitele vybrat již na zasedání 21. října. Tehdy radní navrhli tři kandidáty - vedle Zýky také náměstka pro program a vysílání René Zavorala a náměstka pro regionální vysílání Jana Mengera. Ani jeden z nich nezískal potřebný počet hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

Do dnešní volby na prozatímního šéfa navrhli rovněž šéfredaktora ČRo Plus a ředitele Centra Nová média Alexandra Píchu. Zýka hned v první volbě získal potřebných šest hlasů.

Duhan rezignoval zhruba před měsícem ze zdravotních důvodů. Později zmínil rovněž údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. V poslední době se stále častěji potýkal s kritikou rady, která jej podezřívá z porušení zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje Duhana či působení bývalého předsedy rady Tomáše Ratiborského po skončení jeho mandátu radního.

Členové rady Duhanovi rovněž zkrátili pololetní odměnu z maximálně možných 480 tisíc korun na 336 tisíc korun kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech. Podle Stehlíka budou tématem dalších zasedání rady mj. odměny pro končícího šéfa Duhana.

Zatímco takzvaná konkurenční doložka bude s ohledem na pracovní smlouvu pravděpodobně vyplacena, diskusi očekává o mimořádných odměnách. „Pokud bude definováno porušení zákona, může se to v záležitosti odměn odrazit,“ řekl.

Rada již vyhlásila otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musí předložit projekt na období 2016-2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...