Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český sen o štěstí a úspěchu? Vila s krbem a bazén

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Osm z deseti Čechů sní o bydlení ve vlastním rodinném domě se zahradou, v němž má každé dítě svůj vlastní pokoj. Patří k němu také terasa, krb a bazén, což jsou pro Čechy symboly úspěchu. Tři čtvrtiny lidí chtějí bydlet v Česku a jen osm procent by chtělo bydlení za hranicemi.

Novinkou je supernízké bezkolejnicové zastřešení. Svou výškou 0,5 až 1 m lépe splyne s okolím, přesto umožní pohodlné plavání. Pro rodinné bazény se vyrábí v mnoha rozměrech – od 6 x 3 m až po 10 x 5 m. foto: Desjoyaux

Pětina dotázaných v průzkumu společnosti Ipsos zadaného Hypoteční bankou chce vlastní byt. Obvykle jde o mladé a bezdětné Čechy, kteří vystudovali vysokou školu a rozjíždí svoji pracovní kariéru, a také o obyvatele větších měst.

Lidé toužící po bytě požadují, aby se z něj co nejrychleji dostali do práce a za zábavou. Naopak ti, kteří chtějí bydlet v rodinném domě, oceňují, že budou mít konečně místo pro odpočinek a prostor, kde se budou moci setkávat s rodinou a přáteli, uvedla ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky Jana Wolfová.

ČTĚTE TAKÉ:

Zařízení domu považují za důležité tři čtvrtiny Čechů, naopak prostředí a sousedy řeší jen 40 procent z nich. "Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně bazénu a krbu ukázku toho, co v životě dokázali," uvedla Boučková.

Průzkum zároveň odhalil, že více než polovina Čechů nebydlí podle svých představ. Přesto, že současné bydlení zcela neodpovídá jejich snům, je téměř 70 procent lidí se svým bydlením spokojeno.

Češi se neradi stěhují

"Sny Čechů o bydlení jsou poměrně reálné a dosažitelné," komentoval to ředitel banky Jan Sadil. Podle průzkumu nemají lidé rádi velké změny. Pokud podstatnou část života prožili ve velkém městě, rádi by v něm zůstali. "A naopak jestli vyrostli tam, kde dávají lišky dobrou noc, chtějí i do budoucna bydlet v poklidné vesnici," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Češi jsou v tomto ohledu obecně velmi konzervativní, a to i v porovnání s jinými evropskými národy. Obecně se velmi neradi stěhujeme," doplnila sociální psycholožka Marta Boučková.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat