Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

ČTÚ si došlápne na operátory. Tvrdí, že data jsou výrazně dražší než v EU

Ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil aktualizovanou analýzu trhu mobilních dat, na základě které chce trh regulovat. Důvodem jsou stále vysoké ceny a nemožnost konkurence ze strany virtuálních mobilních operátorů.
  14:05aktualizováno  16:32

Analýza mimo jiné uvádí, že pozice ČR se v mezinárodním porovnání maloobchodních cen zhoršila. Operátoři se mohou k analýze vyjádřit do 19. září.

„Maloobchodní ceny mobilních služeb v ČR jsou nadále nejvyšší v EU. I když ve střednědobém horizontu dochází k určitému poklesu maloobchodních cen, ceny v jiných zemích EU klesají rychleji než v ČR. Tuto skutečnost potvrzují také nejnovější data a analýzy Evropské komise,“ uvedl úřad. Podle analýzy jsou ceny mobilních služeb i o 150 procent vyšší, než je průměr EU, jeden GB dat je pak dražší o 201 procent.

Evropská komise vydala nejnovější průzkum cen za pevný i mobilní internet letos v létě, ale ceny v něm uvedené platí pro říjen 2021. V rámci pevného připojení nedopadlo Česko špatně, tuzemské ceny patří mezi ty levnější v rámci zemí Evropské unie.

V případě mobilních dat už situace tak veselá není, ceny patří podle průzkumu k nejvyšším v Evropě. Průzkum má nastaveno několik balíčků, které samozřejmě neodpovídají jednotlivým tarifům tuzemských i zahraničních operátorů. Lze předpokládat, že výzkum bral v úvahu nejlevnější možnou veřejně dostupnou možnost.

V případě tuzemských operátorů výzkum uvádí konkrétní tarify, které byly pro porovnání použité. V hojné míře to jsou předplacené karty, které v Česku všeobecně nepatří mezi nejvýhodnější nabídky pro data. Minimálně v případě balíčku 20 GB dat a 300 minut volání existovala v době průzkumu výhodnější varianta než uvedený tarif Vodafone Red Super za 1050 korun (cena přepočtena z eur).

Že jsou ceny mobilních dat v Česku vyšší než v mnohých zemích Evropské unie, je fakt, ale je otázkou, zda jsou až trojnásobně drahá, jak uvádí regulátor. Ten ve svém návrhu regulace uvádí například průzkum Cable.co.uk z roku 2021, podle kterého je cena za 1 GB mobilních dat o 201 procent vyšší, než je průměrná cena v EU. Podle tohoto průzkumu je cena 1 GB mobilních dat v Česku 8,15 USD, tedy v přepočtu 187 korun. Takovou cenu zaplatí zákazník jen u některých předplacených karet a těžko to bude průměrná cena na trhu.

Porovnání cen dat v návrhu regulace ČTÚ

Uvedený graf v návrhu regulace zjevně porovnává průměrnou cenu a zřejmě maximální cenu na českém trhu.

Z analýzy trhu má vzejít celkově čtvrtý pokus o regulaci mobilního trhu. Předchozí narazily na nesouhlas Evropské komise a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Telekomunikační úřad nejprve navrhoval trvalou regulaci, později mělo jít o dočasné opatření na rok a půl.

V nejnovějším návrhu ČTÚ podle svého vyjádření zohlednil připomínky Komise včetně jejího nedávného rozhodnutí ohledně sdílení sítí mezi O2, Cetinem a T-Mobilem. Regulátor opět navrhuje uložit O2, T-Mobilu a Vodafonu povinnost pustit do svých sítí virtuální operátory, a to za regulované ceny, jejichž strop stanoví. Opatření by mělo platit do konce roku 2024, protože do té doby úřad nepředpokládá příchod dalšího celoplošného operátora, který by mohl fungovat na základě národního roamingu v sítích stávajících hráčů.

V Česku bylo na konci minulého roku téměř 15 milionů aktivních SIM karet. Vedle tří síťových dominantních hráčů na trhu působí 125 virtuálních operátorů, kteří si od nich infrastrukturu pronajímají. Jejich podíl je okolo 3,6 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!