Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Český Uber má problém s řidiči. Jezdí za méně peněz, raději proto odcházejí

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pravidelní uživatelé dopravní aplikace Uber v Praze si poslední dobou musí stále častěji na objednaný vůz počkat. Americký startup sice tvrdí, že průměrná doba přistavení auta je 4,29 minuty, v praxi ale lidé odvoz za pět minut neseženou mnohdy ani v­ centru, natožpak ve vzdálenějších pražských čtvrtích. Firmě totiž odcházejí řidiči.

Uber na konci léta již podruhé během letošního roku zlevnil jízdné ve službě UberPOP. Ta umožňuje stát se taxikářem i řidičům – amatérům, kteří nemají profesní licence. Stačí jen ucházející vůz. Jenže právě tito řidiči teď ve velkém Uber opouštějí. Při ceně 9,90 koruny za kilometr a 25 procentním odvodům se jim to nevyplatí. Někteří navíc ještě musí odvést i 21 procent DPH.

„Hodně řidičů kvůli tomu odešlo. Zůstali většinou jen ti, kteří kromě Uberu jezdí i pro další aplikace nebo pro taxi dispečinky,“ řekl LN jeden z řidičů, který sám má licenci, v autě vozí taxametr a­ před jízdou vždy sundává nebo nasazuje označení vozidel taxislužby, aby vyhověl pravidlům. Uber si totiž zakládá na tom, že není taxislužba, a jakékoliv označení striktně zakazuje.

Zvýšený zájem lidí o přepravu, která po zlevnění vyjde už výrazně levněji než klasické taxi, tak v ­kombinaci s nedostatkem řidičů způsobuje, že hlavně ve špičce a­ ve večerních hodinách může být sehnání rychlého odvozu složité. Buď chybí auta, nebo řidiči objednávku zruší, protože jim zároveň přišla lepší nabídka. Podle firmy však žádné problémy nejsou.

Nátlak „odborářů“

„Naopak od posledního snížení cen došlo ke znatelnému nárůstu jak počtu cestujících, tak počtu uskutečněných jízd. Tedy snížení cen se projevilo ve vyšší poptávce ze strany cestujících. To je mechanismus, který pozorujeme na každém trhu, kde snížíme ceny. V dlouhodobém horizontu je to pro řidiče příznivé, protože se jim zvýší počet jízd za hodinu, a tedy zůstávají v pohybu. Je totiž třeba mít na paměti, že řidiči vydělávají peníze jen tehdy, pokud vezou cestujícího,“ uvedla tisková mluvčí Uberu Barbora Polachová.

Řidiči však jsou jiného názoru. Mezi těmi, kteří v aplikaci stále jezdí, se dokonce vytvořila zhruba stočlenná skupinka „odborářů“, která po firmě žádá návrat starých ceníků a další zlepšení pracovních podmínek. Jde o kuriózní situaci, kterou už ale Uber zná ze svého domovského trhu ve Spojených státech amerických, kde v některých městech došly spory až přes soud.

„Vyjednat něco v Česku bude problém, protože zdejší pobočka je podřízená těm zahraničním. Dříve jsem Uber podporoval, má potenciál konkurovat i legální cestou. Současně jsem ale každou jízdou riskoval postih a navíc teď ježdění pro Uber přestalo dávat ekonomický smysl,“ řekl LN řidič Martin, který patří mezi ty, již po zlevnění Uber opustili.

Přechod k taxislužbě

„Filozofií snížení cen bylo, aby byl Uber dostupnější pro ještě větší skupinu lidí a nabídl více jízd a­ více práce pro řidiče, tedy zvýšil celkový příjem na řidiče. A jak jsme si již několikrát ověřili v zahraničí, snížení cen má pozitivní vliv na celkový hodinový výdělek řidičů. A to samé očekáváme v Praze,“ stojí si za svým firma.

Z rozkolu v Uberu tak těží konkurence. Přestože tito řidiči se v ­minulosti vyznačovali především neochotou udělat si licenci, což taxislužby kritizují, nyní obrací. Řada odcházejících už se zaregistrovala na pražském magistrátu a čeká na volný termín zkoušek.

„Poslední dobou jsme zaznamenali, že desítky Uber řidičů si dodělávají potřebné oprávnění na taxislužbu a chtějí jezdit legálně přes Liftago. Pokud projdou pohovorem a kontrolou vozu a dokladů, provoz přes Liftago jim umožníme,“ uvedl Ondřej Krátký, spoluzakladatel konkurenční taxi aplikace Liftago.

Významným faktorem v rozhodování, jestli jezdit či nejezdit pro Uber, přitom může být i otázka bezpečnosti. Řidiči tradičních taxislužeb proti internetové konkurenci dlouhodobě brojí a v poslední době dochází stále častěji k protestním akcím proti šoférům Uberu. Nedávno se na internetu objevilo video, kde skupinka aktivistů vozidla Uberu blokuje a oblepuje nálepkami odkazujícími na nelegální přepravu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...