Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český web nabízí levné letenky pro začátečníky. S jistotou, že doletíte

Ekonomika

  12:54
PRAHA - Unikátní systém na vyhledávání a rezervaci letenek výhradně od nízkonákladových dopravců spouští internetový prodejce Letuška.cz. Služba zaměřená hlavně na „baťůžkáře“, nenáročné cestovatele a fanoušky levných letenek nabízí lety do 465 převážně evropských destinací se 17 aerolinkami.

Aerolinky Wizzair foto: Wizzair

Vyhledávačů levných letenek na internetu najdete přehršel. Z těch českých lze jmenovat například Sky Picker, který zatím běží v rámci zkušebního provozu. Novinka s názvem Letuška Light však vedle vyhledávání nabízí i rychlou rezervaci letenek a hlavně garanci doletu do cílové destinace.

Pokud se jeden z letů zpozdí a cestující nestihne přípoj, Letuška mu nabídne náhradní let třeba i s klasickým leteckým dopravcem. Cestující by tak v případě komplikací měl do cíle dorazit nejpozději do 24 hodin a pokud ne, vrátí mu společnost cenu všech zaplacených úseků letu a nabídne bezplatné ubytování.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nízkonákladové společnosti rezervační portály opustily po roce 2000 a začaly lety prodávat výhradně prostřednictvím vlastních internetových stránek,“ vysvětlil novinářům Rostislav Litvin z oddělení informatiky společnosti Asiana, která Letušku provozuje. Tuto díru na trhu chce nyní společnost zaplnit.

Do konce roku by měla podle Litvina vzniknout i aplikace pro chytré telefony i informační portál s nabídkou speciálních nabídek nízkonákladových dopravců.

Seznam aerolinek

Wizz Air, EasyJet, Vueling, SmartWings, BelleAir, Aer Lingus, Air One, Volotea, Transavia, Iceland Express, Jetairfly, Air Iceland, Germanwings, WOW Air, Monarch Airways, Norwegian, Pegasus Airlines

Výhodou systému je podle ředitele Letušky Josefa Trejbala především to, že je schopen snadno vyhledávat spojení s přestupem. Tyto lety by podle obchodního modelu společnosti měly tvořit zhruba polovinu prodaných spojení.

Vedle samotných letů portál automaticky prochází podmínky leteckých společností pro přepravu zavazadel a zákazníka informuje o nejvyšší povolené hmotnosti, kterou si s sebou může vzít na palubu bezplatně.

17 nízkonákladovek, jen Ryanair chybí

V rezervačním systému Letuška prodává letenky společností, jako je Wizz Air, Easy Jet, Vueling, Smart Wings nebo Air One. Spolupráci s Ryanair, který mezi nízkonákladovými dopravci patří z hlediska počtu přepravených cestujících mezi špičku, společnost nezvažuje ani do budoucna.

Důvodem jsou podle Litvina údajné změny podmínek a snaha přepravce přidávat nové poplatky. „Míra nespokojenosti u zákazníků této společnosti je velká. Ryanair hledá stáble nové způsoby, jak na cestujících dodatečně vydělat a do takového rizika jít nechceme,“ dodává Litvin.

Letenky už od 6 korun

Nízkonákladové lety jsou ideální zejména pro nenáročné klienty, kteří cestují jen s batohem. Bývá totiž pravidlem, že na přestupu musí projít přes check-in a následný systém kontrol včetně zavazadel, která zpravidla nebývají automaticky převezena z jednoho letadla do druhého. Pokud si ale zákazník bude chtít další zavazadlo dokoupit, systém mu to umožní.

Do března příštího roku by společnost chtěla tímto způsobem prodat kolem tisícovky letenek, popsal ideální start nové služby Trejbal. Průměrná cena letenky (za jeden úsek) nabízené Letuškou Light vychází zhruba na 1300 korun.

V systému se ale ojediněle vyskytují i speciální nabídky aerolinek s akčními cenami. V den spuštění to byla letanka za šest korun. O jakou destinaci jde, ale zástupci Letušky neprozradili.

Autoři: ,