Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Čeští byznysmeni žádají odklad digitální daně. Bojí se odvety USA a miliardových ztrát

Majitel Linetu Zbyněk Frolík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Linetu Zbyněk Frolík. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Vývoz českého zboží do USA mohou výrazně poškodit cla, která by Amerika zavedla jako sankci za digitální daň chystanou vládou pro firmy typu Google či Facebook. Významní čeští exportéři se podle zjištění LN odkazují na studii společnosti Deloitte, podle níž by státní rozpočet přišel o miliardy. A chystají se vyrazit i za politiky.

Pokud by Česko zavedlo ministerstvem financí a vládou nově navrhovanou sedmiprocentní daň z reklamních příjmů velkých internetových firem typu Google, Facebook nebo Amazon, hrozí miliardové ztráty.

Podle studie poradenské společnosti Deloitte, jejíž závěry mají LN k dispozici, by jen na daních a dalších odvodech od českých firem, postižených odvetným zavedením amerických cel, mohly přijít veřejné finance (státní pokladna, rozpočty krajů a obcí) celkem o 4,7 miliardy korun.

Na toto riziko upozornili přední tuzemští exportéři do USA, v čele s výrobcem nemocničních postelí firmou Linet. A chystají se přímo oslovit i poslance, kteří budou o uzákonění nové daně v příštích týdnech hlasovat.

Jejich snahu o odložení připravovaného daňového zákona podpořil i Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora. „Schválení jakékoli digitální daně, natož ve výši 7 procent, je obrovským rizikem,“ varuje Zbyněk Frolík, zakladatel doma i ve světě úspěšného Linetu. Firmy, která v USA prodává ročně zboží za miliardu korun.

Na americké firmy nesahat!

Spojené státy, kde firmy typu Google a Facebook sídlí, už několikrát naznačily, že by reagovaly na zdanění „svých“ firem uvalením cla na vybrané dovážené výrobky.

Podobná sankce hrozila třeba Francii, která nakonec po jednání s Američany start své digitální daně odložila nejméně do konce roku.

Základ edice CZ 75 Republika tvoří model nejslavnější a nejprodávanější...

Edice CZ 75 Republika z dílny České zbrojovky.

Oproti tomu české ministerstvo financí a vláda s americkou odvetou a ekonomickými důsledky daně nepočítají a tvrdí, že sedmiprocentní sazba z reklamních příjmů internetových gigantů obohatí u nás ročně státní kasu o pět miliard korun.

Deloitte však vyčísluje na modelovém příkladu zavedení 25 procentního cla na dovoz některého zboží do USA nejen skoro pětimiliardovou daňovou ztrátu pro rozpočet státu a samospráv, ale i roční pokles celkové produkce české ekonomiky o 0,3 procenta.

Rizika obchodní války

„Jedná se o ilustrační příklad podle relací mezi USA a Českou republikou, vytvořený na základě oficiálních dat a oficiální metodou. Údery v rámci obchodních válek bývají velmi přesně cílené. Což platí ze strany USA jak směrem k Číně nebo Francii a platilo by to i pro Českou republiku,“ poznamenal pro LN ke studii hlavní ekonom Deloitte v Česku David Marek.

Významní čeští exportéři do USA, ke kterým kromě Linetu patří i třeba Česká zbrojovka nebo IT firma Y Soft, nezpochybňují digitální daň pro internetové giganty jako takovou. Chtějí ale její odklad do doby než vzniknou nějaká jednotná daňová pravidla v rámci 36 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). I Česko je členem.

„Jsou to v tuto chvíli zatím jen obavy z americké reakce. Vláda by ale neměla kvůli vidině příjmu několika miliard riskovat investice našich firem a ohrozit propad českého exportu, který v případě USA dosahuje kolem 100 miliard korun ročně,“ uvedl pro LN ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič. 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!