Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští řidiči se mohou modlit u dálnice

  10:23
ŠLOVICE (PLZEŇSKO) - Čeští řidiči se ode dneška mohou pomodlit v dálniční kapli. Zastavit a rozjímat mohou na dálnici D5 poblíž Šlovic u Plzně, kde stavba stojí. Jde zřejmě o jediný podobný projekt ve východní Evropě. V Německu jich je 28, nejbližší podobná stojí u Norimberku ve směru na Frankfurt.

První dálniční kaple v České republice stojí poblíž Šlovic u Plzně. foto: Ateliér Soukup, www.atelier-soukup.cz

Kaple Smíření, umístěná na moderní verzi tradiční cesty mezi Čechami a Německem, stojí na konci odpočívadla u Šlovic ve směru od Rozvadova na Prahu. Je na ní pamětní deska obětem silniční dopravy. "Od října 2006, kdy se plně zprovoznil 20,5kilometrový obchvat Plzně, na této poslední dokončené části D5 nikdo nezemřel," řekl Petr Otásek z občanského sdružení Via Carolina, které stavbu kaple organizovalo a vlastní ji.

Podle dopravního inženýra západočeské policie Jaroslava Mecla jde o dobrou vizitku stavbařů i architektů, kteří nevyprojektovali na obchvatu žádná riziková místa, která by byla nepřehledná nebo odváděla pozornost.

Dálniční kaple v německém Waidhaus nedaleko hraničního přechodu Rozvadov.

Dálniční kaple v německém Waidhaus nedaleko hraničního přechodu Rozvadov.


Dvanáct metrů vysoká železobetonová stavba má jednoduchý tvar kvádru. V bočních stěnách je vyříznut kříž. Uvnitř je nerezový kříž a oltář a lavice z betonu. Vstupní a zadní stěny jsou prosklené. Interiér má půdorys čtyři krát šest metrů pro 20 lidí. "Když se odsune skleněná stěna do boku, vejde se na dlážděnou plochu před kaplí, 20 x 6 metru s lavičkami, zhruba jeden autobus," řekl Otásek.

Výstavbu kaple podpořilo 11 firem včetně dodavatelů dvacetikilometrového dálničního obchvatu Plzně. Sponzoři odmítli zveřejnit náklady stavby. Podle ČTK činily méně než 1,5 milionu Kč.

Architekt Jan Soukup navrhl strohou stavbu jako moderní asociaci monumentálních Božích muk. Kapli dnes požehnal plzeňský biskup František Radkovský. "Boží muka jsou obvyklými průvodci starých cest v Čechách.

Připomínají cestujícím stálou Boží přítomnost a odpovědnost člověka vůči sobě i druhým," vysvětlil Soukup. Kaple a její okolí má být oázou klidu, místem zastavení a modlitby pro všechny lidi na cestách. Místní církve tam plánují ekumenické bohoslužby ke dni obětí nehod, nabídku bohoslužeb pro řidiče kamionů nebo česko-německá setkávání.

Ekumenická rada církví rozhodla, že na úpravu okolí věnuje výnos sbírky z neděle 21. září. Oslovujeme partnery, kteří ozelenění okolí. Slíbilo už křimické zahradnictví Lobkowicz, dodal Otásek.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat