Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

‚Čeští zemědělci volají o pomoc!‘ Velkoskladům se hromadí brambory, pořádají proto laciný výprodej

Brambory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brambory | foto: Agrární komora ČR

Tisíce tun brambor a jablek leží podle Agrární komory České republiky (AKCR) v tuzemských skladech. Restaurace jsou totiž zavřené a školní jídelny nefungují, proto mají čeští pěstitelé obrovské přebytky. Bramboráři se proto rozhodli uspořádat akci s názvem „výprodej ze dvora“. AKCR slibuje dobrou cenu.

„Ve čtyřech velkoskladech v Česku je možné nakoupit brambory za minimální cenu 3 až 4 korun za kilogram. Do těchto velkoskladů brambory běžně vozí i menší producenti. Je nutné počítat s tím, že brambory v pytlích jsou po 25 kilech,“ napsala Agrární komora na svůj facebookový profil. Zprávu zároveň uvozuje věta „Čeští zemědělci volají o pomoc!“ Konkrétně se jedná o sklady v Praze, Hradci Králové, ve Fryčovicích a Horní Cerekvi.

Situaci podle AKCR nepomáhá ani údajně brutální tlak obchodních řetězců. To vše tlačí ceny konzumních brambor dolů a zemědělci je musí prodávat výrazně pod cenou. Za kilogram bramborteď dostávají podle předsedy Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka okolo dvou korun, přitom jindy touto dobou se to pohybovalo kolem čtyř či pěti korun.

Zatímco loni čeští zemědělci přidali konzumním bramborám tisíc hektarů, letos se situace zřejmě opakovat nebude. „My bychom rádi, kdyby se udržela plocha loňského roku, ale ty signály, které máme, tomu zatím nenasvědčují. Spíš vidíme pokles osázených ploch o jednotky procent,“ uvedl Králíček. Rané brambory se pěstují hlavně v Polabí a na jižní Moravě. Kvůli letošnímu chladnému a mokrému jaru je podle Králíčka i tam tempo sázení pomalejší, zpoždění odhadl na sedm až deset dní.

Nelehké situaci čelí také pěstitelé jablek. V běžných letech mají ovocnáři podle AKCR v polovině dubna většinu produkce již vyprodanou. Podle spolumajitele sadů z Vranova na Rokycansku Richarda Schwarze jim prodej jablek výrazně zkomplikovala protiepidemiologická opatření.

„Zbývá nám ještě tak sto tun, tedy asi čtvrtina loňské sklizně,“ uvedl Schwarz. Podle něj se odbyt výrazně přibrzdil kvůli protiepidemickým opatřením už loni na podzim a po uzavření okresů od 1. března je to prý tragédie. Sady nikdy nezastavily každodenní prodej v sídle, ale lidí jezdí málo.

Přitom loňská úroda ve Vranově byla vinou mrazů podprůměrná. „Jablek nebylo moc, ale pořád jsme byli daleko lacinější než supermarkety. Stále nabízíme sedm odrůd z dvaceti,“ řekl Schwarz. Aktuální ceny za kilogram se pohybují od osmi do 25 korun.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...