Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestovky se bojí divokého pátku. Rychle posílají Čechy z Egypta domů

Ekonomika

  10:39aktualizováno  12:25
PRAHA - Cestovní kancelář Exim tours urychluje stahování českých turistů z Egypta. Obává se zhoršení bezpečnostní situace ke konci týdne zejména v Hurgadě. Poslední turisté by měli přiletět ve čtvrtek. I další cestovky posílají české turisty z Hurghady domů.

Letiště Praha (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"V návaznosti na poslední vývoj situace v Egyptě jsme urychlili stahování klientů ze všech letovisek, tak abychom v pátek 23. srpna, kdy se po motlitbách očekávají velké nepokoje, neměli v Egyptě jediného klienta," uvedl marketingový ředitel CK Stanislav Zíma.

Klienti pobývající v letovisku Hurghada se vrátí ve středu, poslední turisté z Marsá Alam pak ve čtvrtek. Cestovní kancelář Alexandria již nemá v letovisku Hurgada žádné klienty, poslední se vrátili v pondělí.

Čechům se domů nechce

Čeští turisté podle cestovních kanceláří zájem o předčasný odjezd z letovisek u Rudého moře nemají. V Egyptě jich zůstává více než dva tisíce. Poslední z nich se vrátí v pondělí.

Asi deseti procentům turistů kanceláře musely zkrátit pobyt. Většina ze 2000 lidí, kteří měli o tomto víkendu odletět do egyptských letovisek, si již vybrala jinou destinaci nebo termín. ČTĚTE VÍCE

"Nabídka (last minute) je ovšem velmi omezená, mnoho kapacit je vyprodaných, některé CK dokonce navyšovaly v jiných destinacích ubytovací kapacity. Největší zájem o náhradní dovolenou je u zájezdů do Řecka, Turecka, Tuniska a Bulharska," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

"Některým z nich jsme z bezpečnostních důvodů dovolenou zkrátili ze dvou týdnů na jeden. Klientům jsme to vysvětili a všichni to pochopili a akceptovali," uvedl šéf marketingu CK Petr Šatný. Z menšího a mnohem klidnějšího letoviska Marsá Alam by se poslední klienti měli vrátit příští pondělí.

Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou desítek milionů korun. Jen největší česká cestovní kancelář Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 milionů korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ztráta může vyšplhat na 40 až 45 milionů korun.

Podle odborníků se také řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů. V sobotu večer vyhlásila platební neschopnost slovenská cestovní kancelář Medina Tours, která byla na Egypt orientována.

Velké české cestovní kanceláře zrušily nejbližší zájezdy do Egypta v pátek, reagovaly tak na doporučení ministerstva zahraničí. České občany v pátek vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat