Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestovní kanceláře: Češi jezdí na osvědčená místa, do Egypta se bojí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Čeští turisté se letos v létě během července a srpna vrátili ke známým osvědčeným destinacím. Nejlépe se prodávaly zájezdy do Řecka, Bulharska nebo Chorvatska. Pokles obliby po varováních ministerstva zahraničí zažil Egypt, zájem o Tunisko se naopak po uklidnění bezpečnostní situace znatelně zvýšil.
Dovolená - nepoužívat

Dovolená - nepoužívat foto: Shutterstock

Vyplývá to z průzkumu mezi tuzemskými cestovními kancelářemi.

Ceny zájezdů se proti loňskému létu lišily jen minimálně. Podle prodejních statistik největšího tuzemského internetového prodejce - agentury Invia.cz se průměrná cena prodaných zájezdů meziročně zvýšila o 19 korun na 11.400 Kč na osobu.

Největší pokles v průměrných cenách agentura zaznamenala u Egypta, když průměrná cena zájezdů do této destinace poklesla zhruba o 2 tisíce korun, uvedl marketingový ředitel Invie Michal Tůma. O tisícikorunu rovněž zlevnily zájezdy do Turecka, které se po letech razantního růstu letos potýkalo se stagnací. Ceny naopak stoupaly u Chorvatska, Tuniska a Kanárských ostrovů, dodal Tůma.

Prodej zájezdů do Egypta se podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného v porovnání s loňským rokem snížil o pětinu. Největší odliv turistů z této severoafrické destinace nastal na přelomu července a srpna v důsledku varování ministerstva zahraničí před možnými nepokoji a teroristickými útoky na severu Sinajského poloostrova.

Meziroční pokles prodeje tehdy dosáhl 35 procent, uvedla marketingová ředitelka agentury Zájezdy.cz Kateřina Komedová. Ti, co zůstali, se podle Petra Pěchy z konkurenční agentury Dovolená.cz přesunuli do letovisek mimo Sinajský poloostrov - například do Hurghady a Marsa Alam.

Last minute zájezdy

Řada lidí letos podle cestovních kanceláří vybírala zájezdy na poslední chvíli. To se podle Jiřího Pikrta z CK Neckermann odrazilo například ve větším zájmu o dovolené s vlastní dopravou. Tyto zájezdy na rozdíl od leteckých zůstaly v nabídce déle, a proto je lidé hledající volné kapacity na poslední chvíli využívali ve větší míře. Meziročně vyšší zájem o tento druh dovolených cestovní kancelář zaznamenala například u Rakouska nebo Itálie.

Vloni podle Českého statistického úřadu Češi do zahraničí na delší cesty s alespoň čtyřmi přenocováními cestovali ve 4,3 milionu případech. U zhruba dvou milionů těchto cest využili služeb některé z cestovních kanceláří.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat