Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turistů v Česku přibylo. Překonali dokonce předcovidový rok, hlásí statistici

  13:18
V Česku se loni ubytovalo asi 22,8 milionu turistů, což je meziročně o 3,8 procenta více, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Jejich počet tak poprvé překonal rok 2019 před začátkem pandemie nemoci covid-19, která značně omezila cestování. ČSÚ také hlásí meziroční nárůst tržeb ve službách.
Turisté v centru Prahy (29. ledna 2020)

Turisté v centru Prahy (29. ledna 2020) | foto: Radek Vebr, MAFRA

Proti roku 2019 bylo hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku loni o 820 000 více a počet přenocování byl o 264 000 nocí vyšší, uvedl ČSÚ. Původně uváděl, že už v roce 2023 byl počet turistů v Česku mírně vyšší než v posledním předcovidovém roce.

Podle nyní zveřejněných aktuálních dat však byl počet turistů za rok 2023 mírně nižší než v roce 2019. Počet turistů ubytovaných v zemi za rok 2019 činil přibližně 22 milionů, z toho 11,1 milionu bylo domácích a 10,9 milionu z ciziny. V Česku tehdy strávili asi 57,03 milionu nocí.

Mírná většina z turistů ubytovaných loni v Česku, celkem 54 procent, byla domácích. Proti roku 2023 počet jejich příjezdů klesl o 0,7 procenta na 12,33 milionu a množství přenocování se snížilo o 2,2 procenta na 31,78.

Podílel se na tom podle statistiků hlavně pokles ve třetím čtvrtletí roku 2024. K celkovému nárůstu počtu turistů v Česku tak přispěli hlavně zahraniční hosté, jejichž počet meziročně vzrostl o 9,7 procenta na 10,49 milionu a strávili v zemi o 9,2 procenta více nocí oproti roku 2023, celkem 25,51 milionu.

Nejvíce táhla Praha

Nejvíce turistů loni zavítalo do Prahy, kde se ubytovalo přes osm milionů hostů. Naopak nejméně turistů, zhruba 530 000, dorazilo do Pardubického kraje. Nejpočetnější turistickou skupinou byli stejně jako v předchozím roce Němci, podle ČSÚ jich přijelo 2,4 milionu. Dalšími nejpočetnějšími skupinami byli Slováci s 899 000 turistů a Poláci s 842 000 turistů.

Meziročně stoupl počet turistů ve většině regionů Česka. Výjimkou byly Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj, kde oproti roku 2023 ubylo hostů i přenocování. Rovněž do Moravskoslezského kraje dorazilo loni méně turistů, ale ve srovnání s předchozím rokem v regionu strávili více nocí. Snížení množství přenocování navzdory většímu přílivu turistů zaznamenaly Jihomoravský, Královéhradecký, Liberecký a Plzeňský kraj.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se celkový počet příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení v Česku meziročně zvýšil o 7,1 procenta na zhruba 4,99 milionu. Počet přenocování vzrostl o rovných sedm procent na 11,7 milionu nocí. „Meziroční vývoj byl ovlivněn zvýšeným počtem příjezdů jak rezidentů, tak i nerezidentů,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula. Větší zájem domácí i zahraniční klientely přispěl k nárůstu počtu turistů i přenocování.

Zvýšily se tržby ve službách

ČSÚ hlásí také nárůst tržeb ve službách, ty podle údajů ČSÚ v loňském roce loni meziročně reálně vzrostly o 2,2 procenta a vrátily se tak k růstu poté, co v roce 2023 zaznamenaly podle revidovaných údajů pokles o 1,6 procenta.

V posledním čtvrtletí minulého roku se tržby ve službách ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšily o 2,1 procenta, oproti třetímu čtvrtletí tržby očištěné o sezonní vlivy reálně stouply o 0,1 procenta.

„Celoroční tržby ve službách proti roku 2023 vzrostly o 2,2 procenta. Žádná z dílčích sekcí služeb nevykázala pokles a nejvyšší příspěvek k růstu byl zaznamenán v dopravě a skladování s meziročním zvýšením tržeb o 4,6 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.

Minulý rok rostly tržby ve všech čtvrtletích. V prvním kvartále činil růst rovné jedno procento, ve druhém čtvrtletí tržby stouply o 2,5 procenta a ve třetím o necelá tři procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí meziročně tržby po očištění o kalendářní vlivy vzrostly o 2,1 procenta. Stejně jako v celém roce k tomu nejvíc přispěla odvětví dopravy a skladování, kde se tržby zvýšily o 6,1 procenta.

V ubytování se tržby od října do konce prosince snížily o 1,7 procenta, ve stravování a pohostinství vzrostly o půl procenta. V informačních a komunikačních činnostech se tržby ve 4. čtvrtletí zvýšily o 2,8 procenta, zatímco v činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně stagnovaly. V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby klesly o jedno procento, nejvýrazněji se přitom snížily v odvětví reklamních agentur a průzkumu trhu. V administrativních a podpůrných činnostech se tržby v poledních třech měsících loňského roku zvýšily o 2,7 procenta.

Ve srovnání s předchozím kvartálem tržby ve službách ve 4. čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy vzrostly reálně o 0,1 procenta. Růst tržeb zaznamenala všechna odvětví s výjimkou profesních, vědeckých a technických činností a informačních a komunikačních činností, konstatoval ČSÚ.

Předloňský pokles tržeb ve službách o 1,6 procenta následoval po dvou letech růstu o 7,6 procenta v roce 2021 a o 8,7 procenta v roce 2022. V covidovém roce 2020, kdy stát výrazně omezoval fungování řady odvětví, se tržby meziročně propadly téměř o 13 procent.

Autoři: ,