Co to znamená? Místo aby jako dosud voda roztáčela turbínu a pak tekla dále, by se část vody pomocí čerpadel vracela zespoda nahoru. Pokud by se společnosti ČEZ podařilo dotáhnout myšlenku „obrácení řeky“ do konce, dalo by Česko údajně důležitý návod celé Evropě. Řada evropských zemí totiž naléhavě hledá možnosti, jak skladovat elektřinu ve vodě a přitom nezasahovat do krajiny stavbou nových přečerpávacích elektráren.
Plán na "přečerpávačku"
„Pod Orlickou přehradou leží přehrada Kamýk. Podstata nového projektu spočívá v tom, že by se v soustavě těchto dvou nádrží v denním cyklu stejná voda využila několikrát přepouštěním z jedné nádrže do druhé a zpět,“ říká Zdeněk Saturka, ředitel vodních elektráren společnosti ČEZ. Několik podobných „přečerpávaček“ na evropských řekách už sice existuje, vždy se ale jedná o jakýsi doplněk vodní elektrárny, tedy o to, že vedle přehradní hráze vyroste další provoz. S tím plán na přečerpávačku na Orlíku vůbec nepočítá. A právě v tomto ohledu je proto zcela ojedinělý.
ČTĚTE TAKÉ |
„Na hrázi ani v jejím okolí by se vizuálně vůbec nic nezměnilo. Jde, zjednodušeně řečeno, o výměnu technického zařízení současné vodní elektrárny za takové, které by vedle výroby elektřiny umožnilo i její uskladnění v čase, kdy je jí přebytek,“ tvrdí Saturka.
Právě s takovým zadáním ČEZ oslovil všechny velké evropské firmy v oboru. Není to však zatím žádný tendr na konečného dodavatele, spíše ideová soutěž, v níž se má ukázat, nakolik je myšlenka orlické přečerpávačky technicky možná, v jakém čase a za jaké peníze. „Mezi firmami ta zakázka vzbudila velký zájem, protože úspěch na Orlíku by mohl vést k podobným zakázkám i jinde v Evropě,“ říká Saturka.
Cena přečerpávačky na Orlíku by měla být o desítky procent nižší než eventuální stavba nové přečerpávací elektrárny na zelené louce. A to je v celém projektu zřejmě ten nejdůležitější prvek. „Celé to ukazuje na možnost vytvoření velké kapacity pro akumulaci elektřiny, aniž by přitom jakkoliv utrpěla příroda a životní prostředí,“ tvrdí Saturka. Jak vlastně přečerpávačka funguje? Čerpá vodu do horní nádrže s pomocí levné, přebytečné energie v době, kdy klasické zdroje jako třeba jaderné nebo uhelné elektrárny pro ni právě nemají využití. A naakumulovanou energii v podobě načerpané vody pak vracejí do soustavy tehdy, když je jí potřeba.
Neexistuje účinnější a ekologičtějsí způsob
„Na světě ještě nikdo nevymyslel účinnější a ekologičtější způsob akumulace elektrického proudu než právě v přečerpávačkách,“ říká Saturka. Nejde ale jen o samotnou akumulaci. „Přečerpávací elektrárny představují v soustavě důležitý stabilizační prvek, protože na rozdíl od jiných zdrojů mohou začít vyrábět nebo čerpat během několika minut a tím velmi rychle reagovat na velké a rychlé změny v poměru dodávka/odběr. V neposlední řadě jsou i důležitou pojistkou v případě black-outu, tedy výpadku sítí a jejich postupné obnovy,“ říká Saturka.
V Česku už fungují tři přečerpávačky, všechny se však začaly stavět ještě v době socialismu. Nejznámější jsou Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Odborníci v celé Evropě ale začínají mluvit o tom, že kapacita současných přečerpávaček už nestačí a bude se muset kvůli očekávaným změnám v energetice zvýšit.