Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

ČEZ ztrojnásobil zisk. Příští rok vyplatí nejvyšší dividendu v historii firmy

Ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl o 119 procent na 43,7 miliardy korun. Z letošního zisku by firma mohla vyplatit nejvyšší dividendu v historii až 73 korun na akcii a český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun.
  11:20

Důvodem růstu je podle ČEZ mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Skupina zvýšila letošní celoroční výhled EBITDA na 95 až 99 miliard korun a výhled čistého zisku na 45 až 49 miliard.

„Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67 až 73 korun na akcii,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník, český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun,“ doplnil.

Růst tržních cen elektřiny podle ČEZ přispěl k růstu zisku v segmentu výroby, ale negativně se podepsal na výsledcích segmentu prodeje energií. Provozní zisk před odpisy v segmentu výroby stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 28 miliard korun na 36,7 miliardy, tedy na více než čtyřnásobek loňské úrovně. Naopak v segmentu prodeje provozní zisk klesl meziročně o 2,4 miliardy, takže se propadl do ztráty zhruba 0,2 miliardy korun.

„Důvodem jsou stále vyšší pořizovací ceny elektřiny a plynu a také péče o nové zákazníky, o které se ČEZ Prodej postaral po dodavatelích, kteří selhali v loňském roce,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Více jádra i zelené energie

Loni v říjnu oznámila společnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu kvůli extrémnímu růstu cen energií na trzích. Na 900 tisíc zákazníků Bohemia Energy tak skončilo v režimu dodavatele poslední instance (DPI), nejvíce z nich právě u ČEZ. Po Bohemia Energy skončili i další dodavatelé. Skupina ČEZ uvedla, že na standardní smlouvu již bylo převedeno z režimu DPI 99,8 procenta zákazníků.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů ve skupině ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně mírně vzrostla o jedno procento na 8,9 terawatthodin (TWh). Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o deset procent na šest terawatthodin, hlavně kvůli poklesu výroby elektřiny v paroplynové elektrárně Počerady o 40 procent.

Současná geopolitická situace podle ČEZ zesiluje směřování skupiny k výrobě elektřiny z bezemisních zdrojů. Chystá se například vznik 17 nových projektů fotovoltaických elektráren o celkové kapacitě 173 megawattů, uvedl ČEZ

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat