ČEZ může pokračovat v posuzování nabídek japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200, řekl předseda úřadu Petr Rafaj. "Pokud zjistíme, že nabídka Arevy byla v pořádku, vrátí se tendr do fáze posouzení všech nabídek," uvedl Rafaj. Podle něj je na firmě ČEZ, jaký postup zvolí.
"Smlouvu jsme plánovali uzavřít až na konci příštího roku, takže to nepředstavuje zdržení v posuzování nabídek, ani v celém procesu tendru," řekl v reakci na předběžné opatření antimonopolního úřadu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
ČTĚTE TAKÉ: |
Odvolání francouzské Arevy v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín dorazilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začátkem listopadu. Úřad má už speciální tým, který se zakázkou bude zabývat. Dobu, v jaké rozhodne, zatím odhadovat nechce. Případ je příliš rozsáhlý.
60 tisíc stran
Velikostí zadávací dokumentace, která zahrnuje 60.000 stran, jde o nejrozsáhlejší veřejnou zakázku, jakou kdy ÚOHS prošetřoval. Nabídka Arevy má také několik tisíc stran. Případ si vyžádá zpracování řady znaleckých posudků či expertních vyjádření.
Areva brojí proti svému vyloučení z tendru. Chce, aby úřad detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil. ČEZ tehdy oznámil, že Areva nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Na konci října ČEZ zamítl odvolání francouzské firmy.
Konkrétní důvody pro vyřazení Arevy z tendru ČEZ ani francouzská společnost nesdělily. Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína pouze americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.