Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ rozprodává, co se dá. Letí na cenách proudu

Ekonomika

  15:33
PRAHA - Energetická společnost ČEZ v posledních dnech, kdy výrazně vzrostla cena elektřiny na burze, zrychlila prodej elektřiny, aby vylepšila svůj budoucí hospodářský výsledek. Naopak nákup elektřiny na trhu firma utlumila, aby omezila zdražení proudu pro konečné zákazníky.

Elektrické vedení foto: Shutterstock

Na semináři o energetice to dnes v Poslanecké sněmovně řekl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.

Růst cen elektřiny na burze souvisí s rozhodnutím Německa odstavit některé své jaderné elektrárny. Země se kvůli tomu potýká s nedostatkem energie a velká část prodané energie z ČR tak míří právě do Německa.

Čtěte také:

Cena elektřiny na německé burze během posledních týdnů vzrostla o více než deset procent na zhruba 60 eur (zhruba 1450 Kč) za megawatthodinu. V podobném rozsahu se zvýšila také cena elektřiny s dodáním v příštím roce na pražské energetické burze.

Podle některých analytiků by se růst ceny elektřiny na burze v příštích dvou letech mohl projevit několikaprocentním zdražením proudu pro konečné spotřebitele. Letos by je však zdražení postihnout nemělo, protože již mají většinou zafixované ceny.

"Máme zájem, aby elektřina pro zákazníka zdražila co nejméně," řekl Roman. "Proto jsme nákup elektřiny utlumili," dodal.

Odstavení reaktorů se Němcům prodraží
Německá vláda v polovině března nařídila dočasnou odstávku sedmi nejstarších reaktorů v Německu kvůli prověření jejich bezpečnosti po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima.

Trvat by měla tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi. Zda odstavené elektrárny zůstanou mimo provoz i po vypršení této lhůty, není zatím jasné.

Trh se obává, že trvalé odstavení německých elektráren způsobí v Evropě výrazný úbytek nabídky energie. Výpadek by musely nahradit zřejmě plynové a uhelné zdroje.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat