Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ se dohodl s OKD na ceně uhlí, opět spustí Dětmarovice

Ekonomika

  17:39
OSTRAVA - Energetická společnost ČEZ v průběhu následujících dní obnoví výrobu v černouhelné Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Obnovení provozu umožní dohoda mezi ČEZ a OKD ohledně ceny uhlí, které elektrárna spaluje. K odstávce, jenž byla původně plánována do konce srpna, ČEZ přistoupil kvůli nizké spotřebě elektřiny a zároveň vysokým cenám černého uhlí.
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Společnost ČEZ elektrárnu odstavila 21. května a elektrárna původně neměla vyrábět energii až do konce srpna. Důvodem odstávky byla klesající spotřeba elektrické energie, nízké ceny proudu na burze a naopak drahé černé uhlí.

"Sjednaná dohoda umožní ČEZ provozovat elektrárnu v Dětmarovicích, společnosti OKD naopak umožní nadále udržet těžbu a tedy i zachovat stovky pracovních míst na severní Moravě.

Dohodu obou stran lze tedy chápat jako jedno z významných protikrizových opatření, které významně pomůže severomoravskému regionu," řekl ředitel divize správa energetické společnosti ČEZ Ivan Lapin.

Podle obchodního ředitele OKD Petra Otavy mohou být dodávky uhlí pro elektrárnu Dětmarovice obnoveny v nejbližších dnech. Nynější dohoda bude podle něj přínosem pro obě strany a umožní, aby spolupráce mezi oběma firmami mohla i nadále pokračovat.

Elektrárna Dětmarovice zahájila svou činnost v roce 1975 a od té doby to byla její první odstávka v tak velkém rozsahu. Elektrárna spaluje černé uhlí dodávané hlavně společností OKD, proto je nejdražší elektrárnou skupiny ČEZ, která měla odstávkou ušetřit desítky milionů korun.

Přestože čtyři výrobní bloky jsou odstaveny, elektrárna nadále zajišťuje dodávku tepla a teplé užitkové vody například pro Orlovou na Karvinsku. Elektrárna je schopna se do plného provozu rozjet během 24 hodin.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou společnosti ČEZ. S výkonem 800 megawattů je i největší klasickou elektrárnou na Moravě. Majoritním dodavatelem černého uhlí pro elektrárnu je společnost OKD.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat