• schránka
  • Přihlásit Můj účet
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

ČEZ se dohodl s OKD na ceně uhlí, opět spustí Dětmarovice

Ekonomika
  •   17:39
OSTRAVA - Energetická společnost ČEZ v průběhu následujících dní obnoví výrobu v černouhelné Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Obnovení provozu umožní dohoda mezi ČEZ a OKD ohledně ceny uhlí, které elektrárna spaluje. K odstávce, jenž byla původně plánována do konce srpna, ČEZ přistoupil kvůli nizké spotřebě elektřiny a zároveň vysokým cenám černého uhlí.

Společnost ČEZ elektrárnu odstavila 21. května a elektrárna původně neměla vyrábět energii až do konce srpna. Důvodem odstávky byla klesající spotřeba elektrické energie, nízké ceny proudu na burze a naopak drahé černé uhlí.

"Sjednaná dohoda umožní ČEZ provozovat elektrárnu v Dětmarovicích, společnosti OKD naopak umožní nadále udržet těžbu a tedy i zachovat stovky pracovních míst na severní Moravě.

Dohodu obou stran lze tedy chápat jako jedno z významných protikrizových opatření, které významně pomůže severomoravskému regionu," řekl ředitel divize správa energetické společnosti ČEZ Ivan Lapin.

Podle obchodního ředitele OKD Petra Otavy mohou být dodávky uhlí pro elektrárnu Dětmarovice obnoveny v nejbližších dnech. Nynější dohoda bude podle něj přínosem pro obě strany a umožní, aby spolupráce mezi oběma firmami mohla i nadále pokračovat.

Elektrárna Dětmarovice zahájila svou činnost v roce 1975 a od té doby to byla její první odstávka v tak velkém rozsahu. Elektrárna spaluje černé uhlí dodávané hlavně společností OKD, proto je nejdražší elektrárnou skupiny ČEZ, která měla odstávkou ušetřit desítky milionů korun.

Přestože čtyři výrobní bloky jsou odstaveny, elektrárna nadále zajišťuje dodávku tepla a teplé užitkové vody například pro Orlovou na Karvinsku. Elektrárna je schopna se do plného provozu rozjet během 24 hodin.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou společnosti ČEZ. S výkonem 800 megawattů je i největší klasickou elektrárnou na Moravě. Majoritním dodavatelem černého uhlí pro elektrárnu je společnost OKD.

Autor: ČTK