Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ si v boji o nový Prunéřov věří. Už objednal kotle za miliardy

Ekonomika

  9:45
PRAHA - Modernizace elektrárny Prunéřov, proti níž protestují ekologičtí aktivisté a Strana zelených, se připravuje i přesto, že nemá schválenou studii vlivů na životní protředí (EIA). Ačkoliv bez této studie se stavět nedá, ČEZ už si na elektrárnu objednaly technologie v hodnotě několika miliard korun.

Celkový pohled na Elektrárnu Prunéřov II na Chomutovsku foto: ČTK

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Ministerstvo životního prostředí má o studii EIA rozhodnout v nejbližších dnech.

"Pro Prunéřov máme hotové práce za miliardu. Dostali jsme už i zálohu," potvrdil šéf firmy Strojírny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. Podle listu má firma pro elektrárnu dodat kotle v hodnotě sedmi miliard korun.

Náměstek ministra životního prostředí zodpovědný za přípravu posudku k Prunéřovu Karel Bláha dnes ČTK řekl, že stanovisko je připraveno a záleží na ministrovi, zda ho bude chtít potvrdit. "O věci zatím rozhodnuto nebylo," uvedl s tím, že se tak může stát kdykoli.

Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha je nepravděpodobné, že posudek podepíše ministr Jakub Šebesta ještě před tím, než úřad předá novému ministrovi, kterého nominuje ODS. Média spekulují o tom, že by se úřadu měla dnes ujmout nynější náměstkyně Rut Bízková.

Martin Kocourek, který v dozorčí radě ČEZ zastupuje stát, řekl, že si nedokáže představit, že by si ČEZ objednaly výrobu na Prunéřov dřív, než bude mít schválenou studii EIA. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž se k tomu odmítl vyjádřit.

Podle zdroje informovaného o zakázce mají Vítkovice s ČEZ závazný kontrakt. "Pokud ČEZ nasmlouvanou výrobu nezaplatí, mohou platit milionové penále," uvedl zdroj.

ČEZ ale tvrdí, že objednávky pro Prunéřov mají jen formu opcí. "Při podpisu smluv na komplexní obnovu Tušimic se uzavřely opce na dodávku kotlů i pro tehdy již projektově připravenou komplexní obnovu Prunéřova, a to z důvodu výhodnějších cenových podmínek plynoucích z rozsahu, i když jde jen o opci," sdělil dnes ČTK mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Kvůli otázce modernizace Prunéřova odešel v polovině března z vlády ministr životního prostředí Jan Dusík (SZ). Dusík chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace nebo kompenzační opatření.

Premiér Jan Fischer takový postup nepřijal, byl proti dalším odkladům při vydání stanoviska ministerstva životního prostředí k modernizaci Prunéřova. Premiér poté pověřil vedením MŽP ministra zemědělství Jakuba Šebestu.

Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem, když se do procesu posuzování záměru na životní prostředí zapojily i Federativní státy Mikronésie.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat