Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ČEZ sílí na trhu s plynem. Má už sto tisíc odběratelů

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Právě před rokem oznámil ČEZ vstup na trh s plynem pro domácnosti a malé firmy. A výsledek? Bývalým monopolům přetáhl více než sto tisíc zákazníků.

Již v polovině května ČEZ evidoval celkem 102 tisíc podepsaných smluv o dodávkách zemního plynu, hlavně pak s domácnostmi. Plyn od dominantního výrobce elektřiny v Česku odebírá zhruba každý třicátý zákazník.

Čtěte také:


Do konce roku ČEZ zřejmě nabere další desítky tisíc zákazníků. "Zájem zákazníků je veliký, aniž bychom používali podomní prodej jako naši konkurenti. Tempo počtu získávaných zákazníků postupně roste, dá se očekává další akcelerace," říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Konkrétní číslo, kolik odběrných míst by ČEZ chtěl mít na konci roku, však obchodní ředitel neuvedl. "Cíle stanoveny máme, vzhledem ke konkurenčnímu prostředí však nechceme tyto informace publikovat," vysvětluje Svoboda.

Konkurence na trhu s plynem zesiluje

* Dodavatelé zemního plynu v Česku evidují téměř 2,9 milionu odběrných míst všech kategorií – od velkých průmyslových podniků až po domácnosti.

* Alespoň jednu změnu dodavatele od zahájení liberalizace trhu v roce 2007 uskutečnilo už 211 tisíc zákazníků.

* Počet provedených změn dynamicky narůstá – loni jich operátor trhu OTE evidoval přes 84 tisíc. Za první čtyři měsíce tohoto roku se jich odehrálo již 100 tisíc.

* Z odhadů velkých hráčů na trhu vyplývá, že počet změn dodavatele plynu může letos přesáhnout 300 tisíc.


ČEZ
nabízí záruku, že zákazník ušetří nejméně pět procent výdajů za plyn oproti nabídce bývalých plynárenských monopolů.
Podle informací LN však za úspěchem stojí hlavně aktivita pracovníků zákaznických kanceláří a call centra skupiny ČEZ.

Prakticky každý, kdo řeší záležitosti týkající se odběru elektřiny, dostane nabídku: "Nechcete od nás také plyn?" Elektřinu od ČEZ přitom odebírá 3,5 milionu zákazníků.

ČEZ
je zatím druhým nejúspěšnějším hráčem mezi novými dodavateli zemního plynu. Více odběratelů získala pouze Bohemia Energy, která však na trhu působí již dva a půl roku. Za tu dobu podepsala smlouvu s více než 110 tisíci odběrateli, dalších 40 tisíc plánuje získat do konce roku.

Přetahování o zákazníka v plynárenství nabírá na intenzitě. Jen za první čtyři měsíce letošního roku dodavatele plynu změnilo podle údajů operátora trhu OTE přes sto tisíc zákazníků. To je více než za celý loňský rok dohromady.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...