Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ v Bulharsku odmítl Indy a kývl na bulharské finančníky

Ekonomika

  15:51
Ústup české energetické jedničky z bulharského trhu se dostal do nové fáze. Vedení ČEZ se podle zdroje LN blízkého vedení společnosti rozhodlo, že vyjednávat o prodeji tamní prodejní a distribuční společnosti bude s bulharskou firmou Eurohold. ČEZ jí udělil exkluzivitu pro další jednání. Zatím to však nechce komentovat. Tím ze hry vypadává indické konsorcium India Power, již v minulém týdnu ČEZ ukončil jednání se společností Inercom, která s tuzemským energetickým obrem podepsala smlouvu na začátku loňského roku.
ČEZ - ilustrační foto

ČEZ - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Zatím není známo, jakou částku Eurohold ČEZ nabídl či nabídne. Nabídka však podle zdrojů LN byla atraktivnější než ta od Indů. Původní zájemce, firma Inercom (dokončení obchodu prozatím blokuje zamítavé stanovisko bulharského antimonopolního úřadu), nabízela za bulharské sítě 355 milionů eur, v přepočtu asi 9,2 miliardy korun. Problémem Inercomu bylo, že šlo o málo známou firmu a panovaly pochybnosti o financování nákladného obchodu. V Bulharsku to v minulém roce vyvolalo velké pozdvižení a malé politické zemětřesení.

ČEZ vypověděl smlouvu s Inercomem o prodeji bulharského byznysu, protože nesplnil podmínky

ČEZ nyní potřebuje, aby v případě nového zájemce – firmy Eurohold – podobné spekulace o původu financí výrazně ubyly. Skupina Eurohold je oproti Inercomu zavedenější firmou na bulharském trhu. Nemá však zkušenosti v oblasti energetiky. Zabývá se pojišťovnictvím, finančními službami, leasingem a prodejem aut. Její akcie se prodávají na sofijské burze.

V bulharských kuloárech se však i v souvislosti s tímto zájemcem začalo spekulovat, kdo bude skutečným „financiérem“ nákladné operace ve výši několika set milionů eur. Nejčastěji zaznívá jméno ruské banky VTB Capital, jejíž pobočku v bulharském hlavním městě řídí bývalý ministr financí Milen Velčev.

Mohlo by vás zajímat