Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ vytáhne přes miliardu z EU. Chce snížit emise

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Dotace se mohou hodit, i když máte nejziskovější společnost v Česku. Tak uvažují topmanažeři dominantního výrobce elektřiny. ČEZ včetně dceřiných podniků Severočeské doly a Teplárna Trmice získá jeden a čtvrt miliardy korun na dotacích od Evropské unie.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Dalších 222 milionů korun získá ze státního rozpočtu. Členské státy totiž mají povinnost evropské dotační programy spolufinancovat.

Skupina ČEZ tak doslova ovládla poslední lednové kolo přidělování dotací z operačního programu Životní prostředí. Všichni úspěšní uchazeči si rozdělili něco přes 1,5 miliardy korun. A většinu z této sumy získal ČEZ.

Jak chce ČEZ využít dotace?

ČEZ žádá o evropské dotace na snížení emisí - grafika

Podle vyjádření skupiny ČEZ povedou dotace ke zcela prokazatelnému snížení emisí škodlivin v regionech s nejvyšší zátěží životního prostředí - tedy v severních Čechách a na Ostravsku.

"Vzhledem k lokalitám, kde se dotace čerpají, jde zcela jasně o naplnění primárního zájmu poskytovatele dotací, tedy o urychlené a maximální snížení produkce emisí s cílem zvýšené ochrany zdraví obyvatel v okolí zdrojů znečištění," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Díky evropské dotaci tak bude ČEZ moci investovat méně peněz ze svého do snížení emisí oxidů dusíku z elektráren Počerady, Mělník, Dětmarovice a Tisová a také z teplárny v Trmicích. Další peníze budou směřovat do snížení prašnosti provozů Severočeských dolů, které ovládá ČEZ.

Ekologičtí aktivisté protestují

Proti dotacím pro nejziskovější českou společnost protestují ekologičtí aktivisté. "To vše se děje v situaci, kdy čím dál víc obyčejných lidí končí kvůli vládním škrtům na sociálním dně. Miliardy na dotace pro nejbohatší českou firmu nakonec ministři vždycky někde zázračně najdou," říká Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace.

Jen teplárna Trmice způsobí každoročně podle studie Evropské agentury pro životní prostředí škody na prostředí a zdraví lidí ve výši 2,2 miliardy korun, připomíná Rovenský. Podle jeho vyjádření tak evropské dotace paradoxně přispějí jen k prodloužení životnosti neekologických a zastaralých uhelných elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ není jediný z velkých koncernů s miliardovými zisky, kdo dotace získá. Konkurovat v objemu získaných eurodotací mu směle může ocelářský podnik ArcelorMittal Ostrava. Příspěvek z veřejných peněz získají i další velké a ziskové podniky, například Elektrárny Opatovice nebo teplárenská skupina Dalkia ČR.

Výjimka pro dotace na snižování emisí

Eurodotace jsou obecně určeny pro malé a střední podniky a také pro veřejný a neziskový sektor. Výjimka existuje právě v případě dotací na snižovaní emisí. "Velké podniky nejsou z podpory v rámci operačního programu Životní prostředí vyloučeny. Takto byl program schválen Evropskou komisí," uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Od počátku roku 2016 začnou v zemích Evropské unie platit přísnější limity emisí oxidů dusíku a síry i prachových částic z velkých uhelných kotlů. České elektrárny a teplárny uvedené do provozu před rokem 1989 nemají bez dodatečných investic šanci tyto limity splnit. Část z nich zřejmě ukončí provoz, do ostatních bude nezbytné investovat stovky milionů korun.

Jenže jak upozorňuje Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku, ČEZ i další velcí znečišťovatelé dostanou podporu dvakrát. Právě na tyto investice totiž od roku 2013 získají část přídělu emisních povolenek zdarma.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat