Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Chanel prohrál bitvu o své logo. Soud dal ve sporu s Huawei za pravdu čínské společnosti

Logo francouzské módní značky Chanel, která vyrábí doplňky, šperky, parfémy či... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo francouzské módní značky Chanel, která vyrábí doplňky, šperky, parfémy či... | foto: Reuters

Štrasburk Zástupci věhlasné módní značky Chanel prohráli soud se společností Huawei, který trval několik let. Spor se rozhořel poté, co čínská technologická společnost žádala Evropskou unii o ochrannou známku pro své logo. To se však nelíbilo představitelům Chanelu, kteří v logu viděli podobnost se svou značkou. Soud ale rozhodl zcela jasně.

Soudní pře odstartovala v roce 2017, kdy čínská technologická společnost Huawei požádala u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví o ochrannou známku pro logo, které používá pro svůj počítačový hardware.

Módní dům Chanel ale žádost napadl s odůvodněním, že je logo Huawei příliš podobné dvěma vertikálním propleteným půlkruhům, které symbolizují značku Chanel a objevují se na všech jejích oděvech, doplňcích, parfémech a make-upech.

Logo čínské technologické společnosti Huawei.

Logo čínské technologické společnosti Huawei.

Logo módní značky Chanel.

Logo módní značky Chanel.

Úřad EU pro duševní vlastnictví námitku zástupců Chanelu před dvěma lety zamítl, protože podle něj nebyla prokázána podobnost a veřejnost by tak neměla být zmatena.

Chanel se však s rozhodnutím nesmířil a s kauzou se obrátil na Tribunál EU. Ten ve středu opět rozhodl ve prospěch společnosti Huawei. Soudci pronesli, že loga sice sdílejí určité podobnosti, ale rozdíly v jejich vizuální podobě jsou značné, a proto jsou obě ochranné známky velmi odlišné. Chanel má podle jejich rozhodnutí zaoblenější křivky, silnější linie a horizontální orientaci. Orientace ochranné známky Huawei je naopak vertikální.

„Dotčené obrazové ochranné známky nejsou podobné. Ochranné známky je třeba porovnávat podle toho, jak jsou přihlášeny a zapsány, aniž by došlo ke změně jejich orientace,“ uvedli představitelé tribunálu pro BBC.

Chanel odmítl nejnovější vývoj situace komentovat. Může však ještě provést další kroky. Proti rozhodnutí se lze odvolat ještě k Evropskému soudnímu dvoru.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...