Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete koupit elektromobil? Po pár letech bude bezcenný

Ekonomika

  10:23
Stárnutí netrápí jen evropskou populaci, ale také baterie elektromobilů. Kvůli jejich vysoké ceně a nízké životnosti jsou elektromobily po pár letech prakticky bezcenné. Francouzský Renault proto vymyslel metodu, kdy by se baterie jednoduše pronajímaly. Uchytí se?
Elektromobil (ilustrační foto)

Elektromobil (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle britského průvodce světem ojetých aut, Glass´s Guide, mají dnešní elektromobily vážný problém. Kvůli stárnoucím bateriím se nové auto stane do pěti let v podstatě neprodejným, říkají experti známé společnosti.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz


Průměrný elektromobil bude mít po této době hodnotu asi deset procent původní ceny - běžné benzínové auto si zachová až čtvrtinu původní hodnoty.

Stárnutí článků v bateriích souvisí s výrazným poklesem jejich kapacity. Životnost akumulátorů v příštích letech nebude delší než osm let - například malé Li-ion baterie v mobilních telefonech málokdy přežijí tři roky. Po pěti letech tak bude dojezd auta mizerný s vyhlídkou na další rychlé zkracování. Cena průměrné baterie přitom přesahuje dvě stě tisíc korun.

Glass´s Guide zatím vidí jediné řešení: prodávat auta bez baterií a akumulátory následně pronajímat. Elektromobily by se tak měly dostat na druhý konec spektra ojetin, mezi auta, která si hodnotu drží nejlépe.

Pronajímání baterií plánuje Renault. Automobilka dá svým zákazníkům vybrat, zda si akumulátor koupí, nebo pronajmou za přibližně tři tisíce korun měsíčně. Nižší provozní náklady elektromobilu by měly podle Francouzů takovou částku ospravedlnit.

Čtěte více:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!