Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete podnikat a vydělávat? Neotvírejte si restauraci

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Hotely a restaurace jsou většinou závislé na cestovním ruchu. I proto jsou částky, které do nich podnikatelé investují, často vyšší než zisky. Na opačném konci žebříčku efektivity je v posledních letech podnikání v dopravě, chemickém nebo potravinářském průmyslu.
Jídlo (ilustrační foto)

Jídlo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplývá to z modelu pro měření efektivity oborů a firem, který představila novinářům Česká kapitálová informační agentura.

ČEKIA

ČEKIA hodnotila  za loňský rok asi 6000 firem. Do hodnocení zařadila společnosti s tržbami nad 50 milionů Kč a současně alespoň deseti zaměstnanci, u kterých loni neevidovala žádnou negativní informaci jako například pohledávku, exekuci, konkurzní řízení, apod.

ČEKIA je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je vedoucím poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě.

Vítězná odvětví jsou náročná na kapitálovou vybavenost. "Kladou tedy značné požadavky na schopnosti managementu adekvátně nakládat s majetkem společnosti, ale také řídit investiční politiku s ohledem na cash-flow a využívání cizího kapitálu za účelem snížení kapitálových nákladů," shrnul výsledky studie analytik skupiny Bisnode v ČR Michal Řičař.

Těžší začátky, vyšší produktivita

Chemický průmysl je podle něj charakteristický prvotními vstupními bariérami, které vyplývají ze značných počátečních investic do výroby. To je však kompenzováno vyšší možností rentability a produktivity. "Specifikem dopravy a skladování je zvýšená míra rizika spojená s ekonomickým cyklem a značnou logistickou náročností, tedy náročným řízením využívaného majetku i lidských zdrojů. I v potravinářství je nezbytné překonat vyšší vstupní bariéry, jež souvisí se zpracovatelskou činností," dodal.

Obory ubytování, stravování a pohostinství jsou značně zatíženy vývojem v zahraničí a cestovním ruchem. Ani vzdělávání prý nelze považovat za efektivní. Na druhou stranu je možné usuzovat, že podnikatelské subjekty v tomto odvětí nejsou primárně zaměřeny na maximalizaci zisku a při svém působení na trhu také více zvažují další faktory, jako například dlouhodobou perspektivu a rozvoj lidského kapitálu, podotkl Řičař.

Hodnocení efektivity oborů podnikání v ČR 2009 - 2011:
1.chemický průmysl
2.potravinářský průmysl
3.automobilový průmysl
4.nemovitosti
5.těžba a dobývání
6.strojírenský průmysl
7.zpracovatelský průmysl
8.zemědělství, lesnictví, rybářství
9.výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla
10.zdravotnictví a sociální péče
11.stavebnictví
12.velkoobchod a maloobchod
13.informační a komunikační činnosti
14.ubytování, stravování, pohostinství
15.vzdělávání
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat