Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete si přivydělat? Pronajměte střechu

Ekonomika

  13:37
PRAHA - Internetová burza střech pro solární energii koncem května registrovala více než 100 projektů s celkovou plochou 100.000 metrů čtverečních, což odpovídá 7,5 megawattu výkonu. Novinářům to dnes řekl generální ředitel tuzemské společnosti Photon Energy Michal Gärtner. Firma je stoprocentním vlastníkem burzy, která funguje od letošního ledna.

Solární panely foto: Shutterstock

"Majitel nemovitosti za pronájem své střešní plochy získá atraktivní nájem nebo kombinaci levnější elektřiny a nájmu," uvedl jednu z výhod burzy Gärtner. V červnu by měly být realizovány první dva menší projekty s instalovaným výkonem osm a deset kilowattů.

Na burze se potkávají nabídky majitelů střešních prostor využitelných pro umístění panelů pro solární energii s možnými investory a firmami, které solární zařízení budují. Tato "střešní burza" funguje již 24 let v Německu a licenci pro tuzemsko získala právě Photon Energy.

Investice do solárních panelů se vrátí do osmi let

Photon Energy chce burzou podpořit využívání sluneční energie, od které očekává mohutný rozvoj a postupně mnohem širší využití. Podle ředitele střešní burzy Romana Zemana je minimální využitelnou plochou, kde je možné solární panely rentabilně instalovat, šikmá střecha s plochou minimálně 50 metrů čtverečních, nebo plochá se 100 a více m2. Investoři musejí počítat s přibližnými náklady 100.000 korun na jednu kW. Nejmenší projekty si vyžádají zhruba půl milionu korun.

Podle Zemana v Česku nyní převažuje zájem investorů nad nabídkou volných ploch. Investice do solárních panelů se vrátí zhruba za osm let. S tím, že se dá na slunci vydělat, počítají i samotní vlastníci velkých střešních ploch. Například realitní společnost CTP Invest chce na svých nemovitostech umístit sluneční panely s celkovým výkonem kolem 60 megawattů.

Sluneční podnikání se v Česku zatím nechytlo

Ve výrobě energie ze slunce Česko stále výrazně zaostává za Německem i dalšími zeměmi EU. Doba souvislého slunečního svitu za rok je přitom 1500 hodin s intenzitou 950 až 1250 kilowatthodin na m2. Výroba elektřiny proto může být výhodnou investicí. Stát garantuje výkup takového proudu za zvýhodněnou cenu po dobu 20 let. Výkupní cena jedné kWh solární elektřiny je téměř 13 korun. U elektřiny z klasických zdrojů jde o méně než pět korun.

Výkon všech slunečních elektráren v Česku tvoří necelé procento výkonu jaderné elektrárny Temelín. Nejperspektivnější oblastí pro výrobu solární energie je podle odborníků jižní Morava, která podle sluneční mapy Česka vykazuje nejvyšší podíl intenzity slunečního záření.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat