130 let
Fritovací olej (Ilustrační foto).

Fritovací olej (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Z oleje ve friťácích biopalivo nové generace? Chemoprojekt chce měsíčně zpracovat až 8 tisíc tun odpadu

Ekonomika
  •   6:00
ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA - Jako první v Česku začal závod v Ústí nad Labem přetvářet řepku do biopaliva. Nyní bude firma Chemoprojekt zpracovávat, opět jako první, fritovací olej. Z něj budou následně vytvářet příměs do bionafty. Podle odborníka na pohonné hmoty jde o krok správným směrem. EU totiž bude výrobce paliv nutit k postupnému zvyšování podílu biosložek druhé generace v palivech pro automobilovou dopravu.

Olej jako palivo

  • Fritovací olej, který se zpracovává na biopalivo, musí podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) splňovat určité předpoklady na kvalitu. Ne každý olej, který byl použit například v domácnosti při přípravě jídla, tedy může být využit k výrobě bionafty.
  • Před použitím se musí předehřát, vyčistit a přefiltrovat. Finální nafta musí splňovat evropskou normu kvality.

Firma Chemoprojekt postavila v roce 2007 v ústeckém areálu dnes už bývalé chemičky Setuza jednotku na zpracování bionafty z řepkového oleje. Jednalo se o první firmu v Česku, kde se vytvářela bionafta z řepky. Tento závod ale prošel výraznou změnou. Chemoprojekt svoji „řepkovou“ jednotku přestavěl tak, aby zde mohl vyrábět biopalivo druhé generace. Podle informací serveru Lidovky.cz by měl provoz začít v pondělí 1. října.

„Můžu potvrdit, že připravujeme v Ústí nad Labem jednotku na výrobu biodieselu, kde surovinou bude fritovací olej. K postupnému náběhu dojde 1. října 2018,“ uvedl pro Lidovky.cz Tomáš Plachý, statutární ředitel Chemoprojektu.

Více informací nechtěl Plachý z obchodně strategických důvodů sdělit. V Hospodářských novinách ale záměr vyrábět biopalivo z fritovacího oleje okomentoval v červnu Radomír Kučera, ředitel odboru biodiesel ze společnosti Chemoprojekt. „Kapacita linky se bude podle jakosti suroviny pohybovat od šesti do osmi tisíc tun měsíčně,“ řekl pro HN Kučera. Jako důvod přeměny jednotky označil Kučera větší budoucnost u biopaliva druhé generace.

S testováním začal už Unipetrol

Už v roce 2016 začala s testováním zpracování rostlinného oleje jiná firma, a to konkrétně Unipetrol. Nejdříve testovala rostlinný olej v potravinářské kvalitě, následně o rok později začali v Unipetrolu testovat olej fritovací. „V rámci testování jsme od roku 2016 zpracovali více než 2 miliony litrů použitých kuchyňských olejů, což by v budoucnu mělo prezentovat zhruba 14denní zpracovatelskou kapacitu,“ řekl pro Lidovky.cz Jiří Hájek, ředitel úseku vývoje a inovací v Unipetrol výzkumně vzdělávacím centru (UniCRE).

Podle Jiřího Hájka z Unipetrolu se v Česku v současnosti sebere a vyčistí zhruba 10 milionů litrů použitých kuchyňských olejů ročně. I přesto Unipetrol pro své testy částečně dováží olej z východní Asie. Důvodem je podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla nedostatečné množství fritovacího oleje v Česku, které by bylo určené pro komerční použití.

Chemoprojekt má v plánu dovážet většinu suroviny ze zahraničí. „Budeme nakupovat zejména od dodavatelů ze zahraničí, část suroviny ale nakoupíme i v Česku,“ dodal pro HN Kučera.

Biopaliva druhé generace, která jsou tvořena například z fritovacího oleje, by mohla postupně nahradit biopaliva první generace, tedy většinou pohonné hmoty s příměsí řepky. Podle šéfa komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Václava Louly je rozhodnutí Chemoprojektu krok správným směrem.

„Po roce 2020 bude velký tlak na používání obnovitelných zdrojů v dopravě a surovin z odpadů. Ať u živočišného nebo rostlinného původu. Zároveň se budou dál používat biopaliva první generace (z olejnatých a cukernatých plodin - pozn. red.). Bude sílit tlak, aby i tato biopaliva měla nízkou uhlíkovou stopu, respektive byla nízkoemisní. Byť to už nebude podporováno granty,“ řekl pro Lidovky.cz Loula.

Unipetrol vyvíjí paliva z kuchyňského oleje. Bionafta už neobstojí

Výhodou zpracovaných olejů je podle Louly fakt, že se dají dvojnásobně započítat do plnění emisního cíle. Problémem je podle něj naopak dostupnost těchto látek, kvalita výchozí suroviny a vysoká cena.

Stín Tomáše Pitra

Tomáš Plachý, který vlastní Chemoprojekt, pronajal v roce 2007 nově vytvořenou jednotku na zpracování řepkového oleje společnosti Setuza, která je spojena s Tomášem Pitrem. Dva roky předtím totiž ovládla Setuzu Pitrova firma Český olej. Podnikatel Pitr byl v minulosti stíhán za daňové podvody a skrýval se v zahraničí. Provozovatelé se postupně střídali. Od roku 2012 ústecká fabrika zhruba rok stála, následně ji převzala firma Kratolia Trade. Kratolii potkal během únoru 2015 zásah Daňové kobry, která provozovnu uzavřela. Nyní je firma v insolvenčním řízení. 

Autor: Patrik Kozlík
  • Vybrali jsme pro Vás