Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Australské odbory odvolávají stávku, rozepře otřásala trhy s plynem

Pohled na závod Chevron na zkapalněný zemní plyn (LNG) na západě Austrálie. foto: Reuters

Australské odbory odvolávají stávku zaměstnanců ve dvou závodech společnosti Chevron na zkapalněný zemní plyn (LNG), přijaly návrhy zprostředkovatele na ukončení dlouhotrvajících sporů o mzdové a pracovní podmínky. Rozepře otřásala světovými trhy s plynem v obavách, že stávky naruší produkci závodů Gorgon a Wheatstone LNG společnosti Chevron, které produkují přibližně sedm procent světových dodávek LNG.
  9:23

„Odborová organizace Offshore Alliance bude nyní spolupracovat se společností Chevron na dokončení návrhu dohody a její členové brzy ukončí současné stávky,“ uvedl v prohlášení mluvčí organizace Brad Gandy.

Navrhovaná dohoda, která by ukončila stávky zahájené před dvěma týdny, zahrnuje „podstatná zlepšení“ v oblasti mezd, jistoty zaměstnání, dohodnutých pracovních rozvrhů a kariérního postupu, uvedla organizace, která sdružuje dva odborové svazy.

Rozepře šest týdnů otřásala trhy s plynem a v srpnu způsobila nárůst cen LNG až o 35 procent. Trhy se uklidnily poté, co byl vyřešen spor týkající se největšího závodu na výrobu LNG v zemi, který provozuje společnost Woodside Energy.

Komise pro spravedlivou práci (Fair Work Commission), která má pravomoc nařídit dohodu, uvedla, že „důrazně doporučuje“ stranám přijmout její návrhy na ukončení stávky. Společnost Chevron ve čtvrtek pozdě večer přijala podmínky arbitráže. V pátek komise odročila jednání o čtyři týdny, než obě strany vypracují konečné podmínky dohody.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...