Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chladící box, co umí „vše“, se stal hitem. Mixuje, svítí i hraje

Ekonomika

  6:00
Mixuje nápoje, svítí, hraje a ještě vám nabije mobil. Chladící box, co umí „vše“, pobláznil internet. Teď má projekt šanci vybrat nejvíce peněz na realizaci v historii crowdfundingového serveru Kickstarter.com.

Chladící box Coolest Cooler. foto: coolestkickstarter.com

Představte si chladící box, který obsahuje mixér, vodotěsný reproduktor pro poslech hudby, nabíječku, LED baterku, kolečka pro snadné přemisťování s rozkládacím držákem, desku na krájení, speciální úložný prostor pro příbory a talíře a v neposlední řadě i otvírák lahví. Připadá vám takové vybavení „přenosné ledničky“ přehnané? Desítky tisíc lidí si to nemyslí a projekt na svou realizaci vybral už miliony dolarů.

Veřejná sbírka na KickStarter.com

Server KickStarter umožňuje pomocí veřejné sbírky získat peníze na rozjíždějící se projekty. Většinou bývají stanoveny "ceny" příspěvku, za které mohou dárci získat buď samotný produkt nebo službu za sníženou cenu. Je to podobné, jako předobjednávky v e-shopu.

Sbírka trvá většinou měsíc. Během té doby se musí vybrat autory určené množství peněz. Pokud se nevybere dostatečný obnos, peníze jsou dárcům vráceny. Z každé úspěšné sbírky si KickStarter účtuje poplatek.

„Chladící box Coolest Cooler obsahuje v jednom produktu vše, co je třeba pro dobrou venkovní zábavu,“ představuje firma, která chce chladící box snů vyrábět, svůj produkt. „Na party si můžete namixovat pití, pouštět celý den hudbu a v noci prosvítit svůj večírek světlem. Pak se sbalíte a na kolečkách Cooler odtáhnete pryč,“ popisuje možné využití výrobce.

Box sice na první cenu z designerských soutěží nevypadá, nadšení komunity, která se kolem něj vytvořila, je ale neuvěřitelné. Na server Kickstarter.com získal nápad od podporovatelů už více jak 5 milionů dolarů (v přepočtu přes 100 milionů korun) a částka stále stoupá. Za pár dní se tak chladící box dostal mezi komunitou nejvíce zafinancované projekty v historii.

To by ale nemusel být konec. Coolest Cooler má stále šanci atakovat první místo. Podle výpočtů serveru kicktraq.com se může vybraná částka zastavit mezi 30 až 70 miliony dolarů.

Aby se začal box vyrábět, musí se dokončit ještě kickstarterová kampaň. Podle plánu by pak měl finální produkt dorazit k prvním zákazníkům v lednu nebo únoru příštího roku.

Nejúspěšnější projektyn a serveru Kickstarter.com

1. Chytré hodinky Peeble - 10 266 854 $
2. Herní konzole OUYA - 8 596 474 $
3. Přehrávač hudby Pono Music - 6 225 354 $
4. Film Veronica Mars - 5 702 153 $
5. Dětská kniha Reading Rainbow - 5 408 916 $
-------
6. Chladící box Coolest Cooler - zatím 5 200 000 $ (Sbírka pokračuje)

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat