Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec by internetu rád nasadil obojek

Ekonomika

  6:14
Internet by v Česku v budoucnu mohl ztratit jednu ze svých základních premis – anonymitu. Ožehavé téma, které roky řeší vlády i uživatelé po celém světě, teď vytahuje na stůl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj uzrála doba na to, začít se bavit o různých možnostech přístupu ke světové informační síti.
Počítačová kriminalita - ilustrační foto.

Počítačová kriminalita - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ řekl LN Chovanec s tím, že i ti, kdo plédují za svobodu internetu, přece nechtějí, aby se stal rejdištěm zločinců a semeništěm hnutí propagujících zlo. Jak by si řešení tohoto problému představoval, však nesdělil.

Pokusy o deanonymizaci internetu lze najít v zahraničí. Bez ohledu na zvolený způsob provedení však všechny narazily na silnou veřejnou kritiku. Nejdále v tomto směru v Evropě zašlo Rusko, kde se bez osobní identifikace není možné přihlásit k veřejným wi-fi sítím.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Jízdenková finta ve Státní tiskárně cenin

Český stát obchoduje s firmou, která je historicky dávána do souvislosti s politickým podnikatelem Ivem Rittigem. Státní tiskárně cenin (STC), která je firmou spadající pod ministerstvo financí, dodává ceninové papíry na výrobu alkoholových a cigaretových kolků společnost SPM – Security Paper Mill (dříve Neograph). Tiskárnu ovládá podnikatel a finančník Michael Broda, jehož jméno zaznělo v policejních odposleších zachycujících debatu mezi Rittigem a jemu blízkým právníkem Davidem Michalem v pražském hotelu Ventana.

STC zakázku na dodávku ceninového papíru zadávala podobně jako pražský dopravní podnik své jízdenky – tedy bez výběrového řízení. Právě kvůli této zakázce přitom Rittig a spol. čelí trestnímu stíhání.

  • Dění v lékovém ústavu se vyostřuje

Ministr zdravotnictví odmítá jít na ruku monopolnímu dodavateli IT technologií. Stát není dojná kráva, říká.

  • Levně na dovolenou v teple

Letenky do vzdálených exotických destinací se dají sehnat i za částky jen lehce přesahující 10 000 korun. A koupit je lze snadno přes internet nebo chytrý mobil. Není divu, že létá stále více lidí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat