Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba v zákoně: nepřipoutané děti v autobusech

  21:31
PRAHA - Za čtrnáct dnů se zpřísní podmínky pro cestování dětí v automobilech. Od 1. května totiž přestanou platit výjimky ze silničního zákona. Stručně řečeno, každé dítě bude muset být vždy připoutáno.

Autosedačka. foto: Lidové noviny

Zákon ovšem „opominul“ důležitou součást silničního provozu, autobusy – přepravu dětí v nich nijak neřeší. Většina dálkových autobusů v Česku je přitom přestárlá a nemá ani bezpečnostní pásy pro cestující. „Určitě více než polovina dálkových autobusů byla uvedena do provozu před rokem 2004. Tedy žádné pásy nemá nebo je mít nemusí,“ přiznává mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Nebezpečí se ale skrývá i v moderních autobusech, které už pásy mají. Ohroženy jsou v nich děti mladší tří let – jsou příliš malé na to, aby byly upnuty pásem k sedadlu, a autobusy navíc nejsou povinny mít pro ně autosedačky. Cestují tak tím nejnebezpečnějším způsobem, který podle dopravních expertů existuje – na klíně rodiče.

„Dítě v náručí nikdy nedržte: při nárazu ho nemůžete udržet, naopak ho rozmačkáte tíhou vlastního těla,“ řekla LN Zuzana Ambrožová ze společnosti BESIP.

Ministerstvo dopravy popsaný problém zatím nijak nehodlá řešit. Odkazuje se na regule platné v Evropské unii. „Taková pravidla pro přepravu dětí v autech platí v celé unii. Naše nejsou výjimečná. Neplánujeme tak, že bychom autosedačky rozšířili i do autobusů,“ říká mluvčí Hanzelka.

O autosedačkách v autobusech se už před časem mluvilo. Někteří dopravci tehdy hledali řešení, jak se novince přizpůsobit. „Vím, že o vybavení autobusů autosedačkami se probíralo tak před dvěma lety. Přemýšleli jsme, jestli budeme sedačky vozit v kufru či jinde. Pak ale vše utichlo,“ říká majitel firmy Student Agency Radim Jančura. Zatímco autobusy jsou silničním zákonem opomíjeny, osobní vozy jsou ve středu zájmu.

Pravidla převozu dětí jsou dokonce natolik přísná, že v roce 2005 prošla sněmovnou jen se dvěma zmíněnými výjimkami. Lidovečtí poslanci si tehdy vymohli úlevy pro sociálně slabší lidi a rodiny s více ratolestmi, pro které by bylo hromadné pořizování autosedaček finančně neúnosné. Prvního května všechny výjimky končí. Pro řidiče osobních a nákladních vozů tak bude platit, že dítě menší než 150 centimetrů a lehčí než 36 kilogramů musí být přepravováno v autosedačce. Větší děti musí být upoutány pásy. I po prvním květnu však platí výjimka. V taxících a starých vozech, které nemají na zadním sedadle pásy, autosedačka být nemusí. Děti tu budou cestovat bez jakéhokoli jištění.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...