Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Chyba za 15 milionů vakcín Johnson & Johnson. Zaměstnanec omylem zaměnil účinné látky

Vakcína Johnson & Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína Johnson & Johnson | foto: Reuters

New York/Hamburg/Praha U jednoho z výrobců vakcíny proti covidu, americké firmy Johnson & Johnson, došlo podle médií k selhání lidského faktoru. Cena za toto selhání je vysoká: znehodnoceno bylo 15 milionů dávek vakcíny.

Americký prezident Joe Biden vytyčil jasný plán: do 19. dubna má mít za sebou aspoň jednu očkovací dávku 90 procent dospělých Američanů. Podle čtvrteční zprávy německého serveru Spiegelonline bylo doposud distribuováno asi 100 milionů dávek. Nedávno se ale stalo něco, co by mohlo ovlivnit dostupnost některých očkovacích preparátů.

Vakcína Johnson & Johnson
Vakcína firmy Johnson & Johnson

List New York Times ve středu informoval, že před několika týdny v obří továrně v americkém Baltimoru, kde společnost Emergent BioSolutions vyrábí očkovací látky pro Johnson & Johnson a také pro AstraZenecu, došlo k záměně účinných látek, a do vakcíny Johnson & Johnson mělo být přidáno to, co mělo patřit do vakcíny jejich konkurenta. 

Znehodnoceno tak mělo být zhruba 15 milionů dávek vakcíny Johnson & Johnson. Žádná z kontaminovaných dávek vakcíny podle kontrolorů naštěstí neopustila zdi továrny.

Společnost Johnson & Johnson nehodu oznámila federálním regulačním orgánům, které zahájily vyšetřování, a posílila řady svých zaměstnanců, jejichž úkolem je monitorovat kvalitu výroby Emergent BioSolutions. Výrobní nehoda však patrně povede ke zpoždění dodávek vakcíny.

Ve Spojených státech, kde žije 330 milionů lidí, bylo podle Spiegelonline doposud proočkováno necelých 53 milionů a více jak 98 milionů dostalo první dávku.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...