Organizace uvedla, že čínská vláda zřejmě začala blokovat hlavní vyhledávací mechanismus Googlu, e-mailovou službu Gmail a také další služby. Problémy trvají údajně od minulého týdne.
"Není jasné, zda je toto blokování jen dočasným opatřením, které se týká výročí, nebo zda se jedná o trvalou záležitost," uvedla organizace, podle níž jsou výpadky registrovány už čtvrtým dnem.
"Provedli jsme rozsáhlou kontrolu, z naší strany je vše v pořádku," uvedl podle agentury Reuters mluvčí Googlu.
ČTĚTE TAKÉ |
Organizace GreatFire.org sdělila, že poslední takové blokování služeb Googlu v Číně bylo zaznamenáno v roce 2012, kdy ale nepřesáhlo 12 hodin. Dlouhodobě blokuje Čína komunitní sítě Facebook, Twitter či server Googlu pro sdílení videí YouTube.
Google se v roce 2010 rozhodl odejít z kontinentální Číny s tím, že se nehodlá dál podřizovat čínské cenzuře. Část analytiků tehdy upozorňovala, že se Google z Číny stáhnul možná proto, že nestačil na konkurenci čínské společnosti Baidu. Takový důvod ale Google odmítl. Uživatelé z pevninské Číny pak mohli vyhledávací a další služby Googlu používat přes jeho portál v Hongkongu.
Pro čínskou vládnoucí komunistickou stranu zásah armády proti pokojným demonstracím v centru Pekingu, při němž v noci ze 3. na 4. června 1989 zahynuly stovky lidí, zůstává tabuizovaným tématem.
Vláda před výročím zadržela desítky disidentů. Nejnověji dnes australská média informovala o zatčení australského umělce čínského původu Kuo Ťiena, který se studentského hnutí v roce 1989 sám zúčastnil. Kuo byl podle agentury AP v neděli večer odvezen ze svého domova na předměstí Pekingu neznámo kam. Mezi Kuova poslední umělecká díla patří miniaturní model náměstí Tchien-an-men se 160 kilogramy mletého masa, které umělec odstranil, když se začalo kazit, uvedl list The Financial Times.