Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína předstihla Německo, poprvé se stala největším dovozcem do Británie. Pomohl jí brexit i pandemie

Ekonomika

  9:57
Londýn - Čína předstihla Německo a stala se největším dovozcem do Británie. Stalo se to poprvé od roku 1997, kdy se začaly vést o těchto věcech záznamy v současné podobě, oznámil ve středu britský statistický úřad.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Objem zboží dovezeného z Číny se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 zvýšil o 66 procent a dosáhl 16,9 miliardy liber (496,5 miliardy Kč). Dovoz z Německa ve stejném období o čtvrtinu klesl a činil 12,5 miliardy liber. Obchod mezi Británii a Evropskou unií narušil brexit, zatímco pandemie zvýšila poptávku po čínském zboží.

Čína prý zkouší na Ujgurech kamerový software rozeznávající emoce

Zpráva statistického úřadu monitorovala dopady odchodu Británie z EU a pandemie na obchod. Úřad uvedl, že dovoz z Německa klesal od dubna 2019 kvůli nejistotě, jaký bude nový vztah mezi Británii a EU.

Dopady pandemie pocítil i německý automobilový průmysl. Klesla jak výroba vozidel, tak i globální export. V Británii se snížila poptávka po nových autech, protože jejich prodejci byli zavření.

Od začátku vedení moderní statistiky v roce 1997 bylo Německo hlavním dovozcem do Británie. Výjimkou bylo šestiměsíční období na konci roku 2000 a na začátku roku následujícího, kdy ho krátce předstihly Spojené státy.

Čínské robotické vozítko Ču-žung zahájilo svou misi, týden po přistání poprvé vyjelo na povrch Marsu

Navzdory tomu, že celkový obchod s Evropskou unií od začátku roku 2018 klesl o 23,1 procenta, EU jako celek hlavním obchodním partnerem Británie zůstává.

Zpráva britského statistického úřadu rovněž ukázala, že dovoz z Číny se zvýšil díky textilu, který se používá při výrobě roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Projevila se také větší poptávka po elektrických zařízeních.

Autor:
Témata: Firmy a trhy

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat