Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína ukázala největšího “tvůrce ostrovů”. Námořní bagr vyplul před Trumpovou návštěvou

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Čína ukázala zatím největší loď, která vytváří umělé ostrovy. Zhruba 140 metrový námořní bagr Tiankun, největší svého druhu v Asii, představil Peking před příjezdem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pomocí umělých ostrovů se Čína snaží získat vliv v Jihočínském moři.

Největší námořní bagr Tiankun foto: YouTube, CGTN, Reprofoto

Nové plavidlo těží kámen z mořského dna a pomocí pump ho poté přesunuje až 15 kilometrů daleko, kde tvoří nový ostrov. Podle deníku Financial Times je takto schopné přemístit materiál o objemu tří olympijských bazénů za hodinu.

Čína tlačí na výrobu elektromobilů. Mění tak automobilky po celém světě

Pomocí podobných plavidel už Čína mezi roky 2013 a 2016 vytvořila v oblasti sedm ostrovů, na které umístila letiště či raketové a radarové systémy.

I když Čína v posledních měsících v tvorbě nových ostrovů polevila, nové plavidlo ukazuje, že je připravena v úsilí pokračovat.

Loď Tiankun vyplula v pátek z přístavu v provincii Jiangsu. Do aktivní služby pod státní společností Tianjin Dredging má nastoupit příští rok.

Vyplutí “tvůrce ostrovů“ před Trumpovým příjezdem je symbolické, jelikož se čínská aktivita v Jihočínském moři dlouhodobě nelíbí Washingtonu. Dá se tak očekávat, že situace bude jedním z témat, o kterém bude Trump jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat