Čínské vyjádření přichází v reakci na páteční výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že Čína porušila dvoustrannou dohodu o zrušení cel. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že Peking dohodu uzavřenou minulý měsíc v Ženevě plnil a dodržoval, zatímco USA zavedly vůči Číně řadu diskriminačních a restriktivních opatření.
Čínská strana uvedla, že americká diskriminační opatření zahrnují pokyny ke kontrole vývozu čipů pro umělou inteligenci, zastavení prodeje softwaru pro navrhování čipů do Číny a zrušení víz pro čínské studenty.
„Vláda USA jednostranně a opakovaně vyvolala nové hospodářské a obchodní třenice, a tak prohloubila nejistotu a nestabilitu v bilaterálních hospodářských a obchodních vztazích,“ uvedlo ministerstvo. Neupřesnilo ale, jaká opatření by v reakci na to mohlo přijmout. Na zhoršující se vztahy Čína a USY reagují i trhy. Akcie na asijských burzách během pondělí v mnoha případech zaznamenaly výrazný pokles.
Peking a Washington se v polovině května v Ženevě dohodly na pozastavení obrovských cel na 90 dní. Čína také slíbila, že zruší obchodní protiopatření, která omezovala její vývoz důležitých kovů potřebných pro americkou výrobu polovodičů, elektroniky a obranných zařízení.
Panují obavy z globální hospodářské recese
Trump koncem minulého týdne navíc oznámil zdvojnásobení dovozních cel na ocel a hliník na 50 procent. Čína je největším světovým producentem a vývozcem oceli, do Spojených států jí ale vyváží od roku 2018, kdy USA zavedly clo 25 procent na ocel, jen málo. Spojené státy navíc minulý týden ohlásily plány na zastavení vývozu klíčových komponent amerických proudových motorů do Číny.
Čína je největším obchodním partnerem USA, jde zároveň o dvě největší ekonomiky světa. Podle ekonomů má obchodní válka mezi oběma zeměmi potenciál uvrhnout globální hospodářství do recese.
Americký ministr financí Scott Bessent minulý týden připustil, že jednání s Čínou váznou a že dosažení konečné dohody si pravděpodobně vyžádá, aby se do jednání přímo zapojili americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
Trump každopádně krátce poté vyjádřil naději, že se brzy telefonicky spojí se svým čínským protějškem a obnoví jednání. To následně potvrdil i ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett. Zatím k tomu však nedošlo.