„Mohu se vyjádřit pouze k něčemu, co je černé na bílém a je podepsáno. To není tento případ,“ zaslal podnikatel v reakci Lidovým novinám.
CEFCCEFC, založena v roce 1980, je největší soukromou společností v Šanghaji a jednou z největších v Číně. Podniká v oblasti energetiky, průmyslu a financí. Zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Singapuru, Jižní Koreji, Japonsku... CEFC rovněž vlastní desetinu akcií v československé finanční skupině J&T Finance Group. V budoucnu chce podíl navýšit až na třetinu. V posledním době koupila CEFC v centru Prahy dvě významné nemovitosti. Z budovy bývalé Živnobanky v ulici Na příkopě a z Martinického paláce na Hradčanském náměstí chce firma řídit svou evropskou expanzi. |
Zprávu o prodeji podílu ve významném leteckém dopravci nicméně potvrdil prezident Smíšené česko-čínské komory, bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj o transakci dokonce osobně jednal prezident Miloš Zeman během své návštěvy Pekingu.
„Ano, je to jeden z velkých projektů, o kterém dnes hovořili prezidenti obou zemí. Ale na detaily si musíte počkat na podpis smluvních vztahů zítra po slavnostním ceremoniálu,“ říká Tvrdík.
Jak velký podíl mají Číňané v české letecké společnosti koupit, není jasné. Jde přitom o poměrně zásadní otázku. Travel Service totiž vlastní 34 procent Českých aerolinií (ČSA). Dalších 44 % ovládá Korean Air. Pro ČSA je přitom zásadní udržet si status evropského dopravce, který vyplývá právě z vlastnických vztahů.
Letecká společnost Travel Service patří do skupiny Unimex Group podnikatelů Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala, vlastnický podíl má ve firmě i generální ředitel Roman Vik. V roce 2013 přepravila 4,3 milionu cestujících a dosáhla tržeb necelých jedenácti miliard korun.