130 let
Vesmírná loď Virgin Galactic s názvem SpaceShipTwo.

Vesmírná loď Virgin Galactic s názvem SpaceShipTwo. | foto: Zdroj: wikipedia.orgReprofoto

Do vesmíru s námi nemůžete, odmítá firma Číňany kvůli špionáži

USA
  •   21:54
Britská společnost Virgin Galactic, která zprostředkovává komerční lety do vesmíru, nebude přístupná pro čínské dobrodruhy. Může za to starý proti-špionážní zákaz z dob Studené války.

Vesmírné rakety britské firmy budou totiž startovat ze Spojených států, kde platí přísná pravidla. Ty totiž už o dob Studené války zakazují občanům znepřátelených států jako Čína, Írán nebo Severní Korea přístup do prostor s vojenskou technologií.

A protože stroje soukromé komerční společnosti jsou vybaveny raketovými motory patřící do kategorie armádní vojenské technologie, spadají do přísných pravidel.

"Telefonují nám čínští zákazníci, ale musíme je odmítat. Vysvětlujeme jim, že je nemůžeme přijmout, protože mají čínský pas," citoval britský deník hongkongského prodejce Virgin Galactic.

Cesty, jak zákaz obejít ale přeci jen jsou. "Radíme jim, aby si zařídili pas jiné země. Anebo a si zažádali o americkou Zelenou kartu," dodává prodejce.

Ztráta lukrativních zákazníků

Kvůli zákazu Virgin Galactic definitivně přijdou o lukrativní trh pohádkově bohatých čínských obchodníků, kteří jsou ochotni zaplatit za let astronomické částky. Podle britského listu se cena za jeden let do vesmíru pohybuje kolem čtvrt milionu amerických dolarů, tedy v přepočtu asi pět milionů korun.

To však není jediným zádrhel. Tom Bower, autor životopisu zakladatele britské společnosti Richard Branson tvrdí, že Virgin Galactic stále chybí několik komponentů, které jsou pro uskutečnění letů klíčové. Mimo jiných i právě dostatečně výkonné rakety, které by stroj vynesly na oběžnou dráhu a které jsou zdrojem oné obavy ze špionáže.

"Hrozí, že se Virgin Galactic změní v bílého slona," prohlásil Bower pro list a naznačil tak, že firma je pro Bransona tak důležitá, že se jí nemůže vzdát, a to navzdory její nerentabilitě a problémům, které přináší.

Konkurence má náskok

Pravdou je, že zatímco Virgin Galactic dokázala do atmosféry odpálit jen jednoduchou raketu na pouhých dvacet sekund v atmosféře, její obchodní rival, zakladatel PayPalu, Elon Musk už stihl na oběžnou dráhu vyslat raketu i s lidskou posádkou .

Důvěru také nebudí neustále odkládané data startu. Původní z roku 2007 se odložil na dva roky později, aby se postupně odkládal každý rok. Aktuálně by k prvnímu komerčnímu letu Virgin Galactic mělo dojít ještě letos.

"S každým zkušebním letem jsem blíž našemu cíli začít s komerčními lety,“ uvedla společnost na začátku ledna. "Ani Řím nebyl postaven za jeden den," vzkázal majitel Richard Branson přes Twitter. "Poslat lidi do vesmíru je o něco složitější," dodal.

Autoři: Jana Vrubelová, jzl
  • Vybrali jsme pro Vás