Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvrdá rána pro uhelné developery: čínská banka ICBC nebude financovat elektrárnu v Zimbabwe

Ekonomika

  15:21
Peking - Největší čínská banka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) zrušila plány na financování uhelné elektrárny v Zimbabwe za tři miliardy USD (64,4 miliardy Kč). Rozhodnutí je tvrdou ranou pro uhelné developery v Africe, kteří Čínu považují za poslední možný zdroj financí pro své projekty, uvedla agentura Bloomberg.

Bankomat na čínské pobočce ICBC. foto: Reuters

ICBC sdělila skupině Go Clean ICBC, která zastupuje 32 ekologických organizací, že nebude financovat projekt uhelné elektrárny o výkonu 2800 megawattů v Sengwa na severu Zimbabwe, uvedl Bloomberg s odvoláním na organizaci 350.org. Ta je jedním z členů Go Clean. ICBC se k žádosti o komentář nevyjádřila.

Do Česká vstoupil pátý největší výrobce telefonů na světě. Čínská značka Vivo si připsala několik prvenství

Banky ze Západu a z Jihoafrické republiky se dostávají do rostoucího tlaku svých akcionářů, aby nefinancovaly projekty, které by mohly zhoršit klimatické problémy. Čínské banky tak zůstávají jednou z posledních možností, jak si země mohou zajistit financování takových projektů. Tyto dveře se však mohou nyní zavřít, pokud se Čína rozhodne zlepšit svůj obraz ve vztahu k ochraně životního prostředí.

Developerem projektu Sengwa je firma RioEnergy, divize RioZim. RioEnergy loni uvedla, že ICBC podepsala oficiální vyjádření zájmu o financování elektrárny, kterou má postavit společnost China Gezhouba Group. Související přenosovou soustavu pak má vybudovat čínská firma Power Construction.

Podle organizace 350.org označila ICBC projekt Sengwa za špatný plán kvůli problémům se životním prostředím. Chce také vypracovat plán pro zastavení financování uhelných projektů.

‚Antikomunista‘ Orbán se spřáhnul se svým někdejším nepřítelem. V Budapešti má vyrůst čínská univerzita

Podle výzkumu Bostonské univerzity financovaly v posledních dvou desetiletích China Development Bank a Export-Import Bank of China uhelné projekty v Asii, Evropě, Africe a Jižní Americe za více než 50 miliard USD. Plán navržený v loňském roce by ale měl ztížit financování projektů škodlivých pro životní prostředí, jako jsou uhelné elektrárny a hutě, v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky.

Sengwa byl původně projekt britské těžařské firmy Rio Tinto Group, bývalé mateřské firmy RioZim. Byl však vyčleněn, když se zhoršily vztahy mezi Zimbabwe a Británií. Po oživení projektu v roce 2016 se rozhodly v něm nepokračovat společnost General Electric a divize Blackstone Group. Podpora ICBC byla považována za nový začátek pro plán rozvoje elektrárny, která měla ukončit opakované výpady elektřiny v Zimbabwe. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že společnost bude mít problém najít nového sponzora.

Autor: