Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínská CEFC převezme významné podíly v Pivovarech Lobkowicz a Travel Service. Vstupuje i do médií

Ekonomika

  15:58
ŠANGHAJ - Čínská skupina CEFC v sobotu v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. S českou společností Pivovary Lobkowicz se dále skupina dohodla, že v ní spolu s partnery převezme 79,4 procenta. CEFC vstoupila i na český mediální trh.

Podniky Lobkowicz patří mezi největší domácí pivovarnické skupiny. foto: Pivovary Lobkowicz

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD) uzavřené dohody vítají. Analytici očekávají příchod dalších čínských investorů.

V případě, že si Čína vybere Česko jako určitou bránu do Evropy, bude z toho republika podle Sobotky profitovat. Novinářům v sobotu řekl, že dosavadní rozsah čínských investic není tak velký, aby měl vzbuzovat obavy. V porovnání se zeměmi jako Německo, Francie, Holandsko nebo Korea jsou čínské investice podle premiéra stále poměrně nízké.

Základní jmění firmy Travel Service se tak zvýší nejméně o jednu miliardu korun.Travel Service drží podíl 34 procent v Českých aeroliniích. Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

Další čínský nákup v Česku. Skupina CEFC kupuje Travel Service

Transakce se společností Pivovary Lobkowicz má pak hodnotu 1,9 miliardy korun. Dokumenty v sobotu podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

Kupujícím 79,4 procenta akcií se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil. Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších deset procent.

Lobkowicz chce v Číně rozjet síť českých minipivovarů. První už funguje

Čínská společnost CEFC dále vstupuje i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media. Stane se strategickým partnerem obou firem. Příslušné smlouvy byly v sobotu podepsány v Šanghaji. Empresa je vlastníkem TV Barrandov. „CEFC je zcela mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny,“ řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup. Empresa Media je čtvrtým největším mediálním koncernem v České republice.

CEFC bude působit jako strategický a finanční partner. Dosavadní jediný majitel Médea Group a Empresa Media, Jaromír Soukup, bude partnerem, který bude řídit obchodní, mediální a provozní aktivity společného uskupení.

Možná neprůhlednost

Analytik finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda vidí vstup CEFC do českých firem jako pozitivní věc. Naopak možným negativem je podle něj neprůhlednost české pobočky firmy, která vznikla letos v červnu v Praze. V jejích orgánech figuruje exministr obrany a současný předseda česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínský vyšší manažer společnosti. Jedna ze spekulací na trhu má za to, že firma by nakonec mohla ovládnout České aerolinie, v nichž drží 34 procent akcií právě Travel Service.

„Není to negativum, ale jistě věc, na kterou je třeba hledět se zvýšenou pozorností, a to zejména kvůli potenciálnímu střetu zájmu pramenícímu z propojení obchodních a politických zájmů,“ podotkl Kovanda. Na druhou stranu vstup CEFC do českých společností podle něj ukazuje na to, že Česko je v Číně vnímáno jako bezpečný trh mající potenciál zvýšit její reputaci.

Vizitka čínské finanční a energetické společnosti CEFC

- CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

- Společnost byla založena v roce 1980. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, SAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. Ke konci roku 2014 měla firma přes 20.000 zaměstnanců. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 34,7 miliardy dolarů.

- Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes dvě miliardy korun a poslední čtyři roky byla zařazena mezi TOP 10 největších charitativních dárců Číny. V roce 2014 byla CEFC zařazena mezi 500 nejvlivnějších firem světa.

- Letos v květnu získala CEFC za 78,95 milionu eur (zhruba 2,17 miliardy korun) pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T. Počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. navýšen na deset procent a firma by měla zájem o navýšení podílu na 30 procent. Smlouva o strategické spolupráci mezi CEFC a J&T byla podepsána již loni v říjnu při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.

- Prezident CEFC Čchan Čchao-tuo se sešel v Praze se Zemanem loni v prosinci. Čchan Čchao-tuo řekl, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera. Oznámil také, že společnost chce v ČR investovat až 19 miliard korun.

- V prosinci loňského roku podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který letos v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji.

- Realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka 2. září oznámila, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy. Od společnosti Martinický palác získá CEFC také Martinický palác na Hradčanském náměstí. Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena.

- Firma v pátek 4. září informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service. Dosavadním majitelem klubu byl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Podle deníku Neovlivní.cz prodej Slavie zprostředkoval někdejší ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který je velkým fanouškem vršovického celku.

- 5. září CEFC v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu Kč.

- 5. září se firma také dohodla s českou společností Pivovary Lobkowicz, že v ní spolu s partnery převezme 79,4 procenta. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy Kč.

- CEFC se také stává strategickým partnerem komunikační skupiny Médea Group a mediálního koncernu Empresa Media. V rámci uzavíraného partnerství získá CEFC minoritní podíl v těchto společnostech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!