130 let
Společnost CEFC.

Společnost CEFC. | foto: ČTK

Čínská firma CEFC chce podle Bloombergu prodat realitní portfolio za 65 miliard korun

Ekonomika
  •   9:14aktualizováno  10:21
PEKING - Čínský konglomerát CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že součástí tohoto portfolia jsou i nemovitosti v České republice, neposkytla však o nich žádné další informace.

Na prodej je podle zdrojů téměř stovka nemovitostí, včetně kancelářských budov, hotelů či průmyslových zařízení. Tyto nemovitosti leží převážně ve velkých čínských městech, některé se však nacházejí také v Evropě a ve Spojených státech.

CEFC v České republice spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Firma si Českou republiku vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit a zaměstnává v tuzemsku přes 4000 lidí.

CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. Firma je rovněž vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.

Kromě budov má CEFC v ČR mimo jiné významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda se prodej týká největších realit společnosti v Praze, jako je nákupní centrum Florentinum či stadion fotbalového klubu Slavia Praha, bývalý ministr obrany a současný zástupce CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík uvedl, že netýká.

CEFC po celém světě zaměstnává zhruba 30.000 lidí. Společnost své obchody kromě Česka uzavírala mimo jiné i v Rusku, Kazachstánu, Německu, Čadu nebo Abú Zabí.

Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

Firma nedávno informovala, že k 1. březnu CEFC Group (Europe) Company posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Do CEFC Europe by měla vstoupit (49 procent) firma CITIC Group, kterou vlastní čínský stát a která je mezi 200 největšími společnostmi světa.

Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002, který byl dosud předsedou představenstva společnosti a který je od roku 2015 poradcem prezidenta Miloše Zemana. Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Kvůli této kauze vyslal prezident Miloš Zeman do Číny delegaci (kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík), která měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás