Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA uvalily na čínské dovozy solárních panelů vysoká cla

Ekonomika

  22:19
WASHINGTON - Spojené státy uvalily na dovoz solárních panelů z Číny relativně vysoká antidumpingová cla. Americké ministerstvo obchodu dospělo k závěru, že čínští výrobci prodávali své produkty na americkém trhu "nelegálně" pod tržní cenou, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj.

Fotovoltaická elektrárna Vrbice u obce Mastířovice o výkonu 5 MW. bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Už v březnu ministerstvo stanovilo na dovoz čínských solárních zařízení cla za jejich státní podporu, ta byla ale víceméně symbolická. Na největší čínské vývozce Suntech Power Holdings a Trina Solar, kteří Washingtonu poskytli požadované informace, uvalila vláda předběžně clo 31 procent. Někteří další vývozci však budou muset platit až 250 procent navíc z hodnoty svého exportu, uvedl zdroj.

ČTĚTE TAKÉ:


Cla na Suntech a Trinu jsou stále výrazně nižší, než za jaká lobbovala společnost Solar World USA a dalších šest amerických výrobců solárních panelů. Ti podali u vlády stížnost na údajně nelegálně podporovaný a dumpingový dovoz čínských panelů loni v listopadu a žádali pro největší vývozce cla přes 100 procent.

V březnu ministerstvo obchodu stanovilo na dovoz solárních panelů z Číny vyrovnávací cla v sazbách pod pěti procenty. Vláda zjistila, že Peking domácí produkci fotovoltaiky sice subvencuje, avšak jen v minimálním rozsahu.

Z čeho se skládají solární panely?

Hodnota amerického dovozu solárních panelů z Číny loni podle odhadů odvětví vzrostla na 2,8 miliardy dolarů (56 miliard Kč). Byl to více než dvojnásobek dovozu v roce 2010.

Proti zásahu, který by v USA ještě více zdražil solární energii, se loni ostře postavili američtí provozovatelé fotovoltaických elektráren. Koalice pro dostupnou sluneční energii, která sdružuje 25 firem, uvedla, že uvalením cel přijde americká ekonomika o 100 000 pracovních míst.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Sektor fotovoltaiky v USA i jinde zažívá těžké problémy a řada firem v něm i přes štědrou podporu vlád zkrachovala. Ceny solárních zařízení v loňském roce výrazně klesly, protože prudkého růstu poptávky mohutně dotovaných západních provozovatelů solárních elektráren využili čínští výrobci, kteří prudce zvýšili svou podstatně levnější produkci. Politikům v Berlíně a Washingtonu se tak zhroutily sny, že jejich země se stanou centry rozvoje fotovoltaických technologií.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...