Církev se vyplatí, tvrdí průzkum. V Rakousku vyčíslili její ekonomický přínos![]() |
Pokud se z žebříčku odmyslí veřejná správa jako celek včetně firem se státním podílem, což je jasný lídr tabulky, dostávají se katolíci mezi první desítku. Svůj podíl na tom má i proměna církví v samostatné hospodáře kvůli majetkovému vyrovnání se státem.
„Církev skutečně v této zemi patří mezi významné zaměstnavatele. Přímo zaměstnává odhadem tři až čtyři tisíce lidí. To jsou nejen kněží, ale i například civilní pracovníci biskupství nebo lesní správy,“ říká generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.
Číslo bobtná v institucích, které katolíci zřizují. Nejvýrazněji se na tom podílí síť charit, ta dává mzdu 7664 lidem, do množiny patří i školy a mnoho podniků a společností spadajících pod diecéze, farnosti a řády. To jsou další stovky.
Přesné číslo katolíci neznají, ale při hrubém součtu suma šplhá minimálně k dvanácti až třinácti tisícům pracovních míst, což církvi bezpečně zajišťuje pozici mezi největšími „chlebodárci“.
Pro srovnání: podle serveru Aktuálně, který sestavil letošní žebříček soukromých podniků podle počtu zaměstnanců, odpovídá církevní cifra tomu, kolik pracovních míst mají Kaufland, Tesco nebo finanční skupina PPF.