Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Církev se vrhla na byznys. Nabízí pojištění, elektřinu i plyn

Ekonomika

  7:00
OLOMOUC/PRAHA - „Sháníte dodavatele elektřiny? Chcete výhodněji odebírat plyn? Potřebujete poradit s pojištěním?“ Takových inzerátů jsou na internetu tisíce. Přesto společnost Kristýn služebník, s. r. o., se oproti všem ostatním firmám, které podobné služby na webu nabízejí, zásadně liší. Stojí za ní totiž katolická církev.
Církev - ilustrační foto

Církev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Web nabízející služby společností T-Mobile, dodavatele energií E. ON či pojišťovny Kooperativa vznikl před čtyřmi lety na základě rozhodnutí olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a tamní arcibiskupství je jeho stoprocentním vlastníkem. Většinu služeb, které byly původně určené pro kněze a farnosti, mohou nyní využívat také věřící, ale i všichni ostatní, kteří se o nabídce přes farnost dozvědí. Zájem je. Výnosy společnosti činily v loňském roce 5,57 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Věřící i laická veřejnost mohou přes arcidiecézi získávat už dva roky pojištění nebo dodávky plynu a elektřiny, mobilní služby jsou určené jen pro církevní zaměstnance.
Podle sekretáře olomouckého arcibiskupa Petra Gatnara stačí zisk na provoz společnosti i na podporu vybraných církevních projektů.

„Výhody plynou jak nakupujícím, tak i církvi, která má z prodejů provize, říká zakladatel projektu Petr Gatnar a dodává: „V dnešní době je samozřejmostí, že společnosti, které se zabývají zprostředkováváním obchodu a služeb, žijí převážně z provize. Například makléřské společnosti, které nabízejí pojištění, žijí pouze z provize, takže Kristýn služebník, který nabízí mimo jiné i pojištění, tuto provizi získává pro církev. Vyjma nezbytného provozu si Kristýn služebník tyto peníze neponechává, putují dál na vybrané projekty.“ Tímto způsobem jsou mimo jiné financovány například školy, charitativní projekty či pastorační činnost.

Impulzem pro vznik společnosti byla dobrá zkušenost arcidiecéze a mobilního operátora T-Mobile při vzniku tzv. církevní sítě v roce 2004.

K mobilním službám se po vzniku společnosti přidaly další dvě důležité oblasti. Jednak nabídka pojištění, kdy prioritou arcidiecéze bylo pojištění všech farností, některých charit a dalších důležitých objektů. Společnost se tak dohodla na spolupráci s Kooperativou.
„Aktivně se registrovali u ČNB, mají status pojišťovacího agenta a měli zájem nabízet pojištění od Kooperativy. Proto jsme s nimi v srpnu 2011 uzavřeli Smlouvu o obchodním zastoupení. Celkově tento partner sjednal asi 700 pojistných smluv,“ potvrzuje tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

V Německu má na nákupy církev firmu

Obdobně začalo v roce 2012 arcibiskupství nabízet elektřinu a zemní plyn zprostředkované společnostmi E. ON a Vemex energie. „Do budoucna bychom například chtěli nabízet i další služby, jako jsou například slevy na nákup pohonných hmot. A to jak pro kněze, tak i pro věřící,“ dodává Gatnar.

Zatímco olomoucké arcibiskupství je v Česku jedinou z osmi diecézí, která takovou službu nabízí, v zemích, jako je Polsko či Německo, existuje řada společností, které pro katolickou církev služby centrálně nakupují. Takovým příkladem je třeba německá WGKD. Ta tamním charitám, diakoniím či farnostem nabízí slevy na nákup aut, pojištění, levnější energie či další komodity. Služby jsou však v tomto případě určeny výhradně pro církevní organizace.

V Česku zatím ale není zřízení podobné organizace na pořadu dne. „Není to věc, kterou bychom do budoucna nějak vylučovali. Na druhou stranu se v době, kdy řešíme převzetí církevního majetku, se nejedná o záležitost, která by byla na pořadu dne. Rovněž to má svá pro a proti. Na jednu stranu jsou tu ekonomické výhody, ale na druhou stranu se jedná o centralizaci.

Do budoucna tak bude záležet na biskupech, jestli dají přednost ekonomické výhodnosti a centralizaci anebo větší svobodě při rozhodování,“ uvedl Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference.

Autor: