Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Čistý zisk České spořitelny klesl v 1. čtvrtletí o téměř 20 % na 3,2 miliardy

Česká spořitelna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna. | foto: MAFRA - Hynek Glos

Praha České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 % na 3,2 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 1,2 % na 5,3 miliardy korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, rostl i objem hypoték. Hospodářské výsledky ve čtvrtek Česká spořitelna zveřejnila na svém webu.

Česká spořitelna si vedla proti celé skupině Erste poměrně dobře, komentoval čísla analytik Wood and Company Ronald Schubert. Spořitelně se podle něj povedlo udržet si silnou dynamiku úvěrování a vysoké čisté úrokové marže. Na lepší výsledky rakouského konkurenta zareagovaly i akcie Komerční banky a ráno posílily o tři procenta. Nicméně na trhu jsou vidět na českých bankách zahraniční prodejci, kteří tohoto růstu ceny využili k prodeji, dodal.

„Důležitým přispěvatelem k finančním výsledkům České spořitelny byl provozní zisk, zejména čistý úrokový výnos. K provoznímu zisku přispěl také čistý výnos z poplatků a provizí,“ uvedla banka v tiskové zprávě.

Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 6,8 % na 7,8 miliardy korun. Za nárůstem jsou podle banky rostoucí klientské úvěrové obchody a vklady a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019 a na začátku roku 2020. Nedávná snížení sazeb ČNB v průběhu března měla na čistý úrokový výnos v 1. čtvrtletí 2020 podle ČS jen omezený dopad. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila z 2,10 % na 2,17 %.

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 3,9 % na 2,1 miliardy korun. „Pokles byl způsoben dopadem platebních převodů (regulace SEPA) účinným od prosince 2019, snížením poplatků za běžné účty a nižšími příjmy z pojištění. Na druhé straně byly tyto efekty částečně kompenzovány růstem transakcí s cennými papíry,“ sdělila ČS.

Celkové provozní náklady se oproti loňskému 1. čtvrtletí zvýšily o 3,7 % na pět miliard korun. O 3,9 % vzrostly náklady na zaměstnance, podle banky především kvůli nárůstu mezd.

Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,1 % na 759,1 miliardy korun. Úvěry domácnostem stouply o 7,2 % na 415,9 miliardy korun, a to především díky hypotékám fyzickým osobám. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 4,7 % na 270,9 miliardy korun, přičemž byl částečně ovlivněn změnami kurzu koruny.

Závazky ke klientům vzrostly meziročně zhruba o pětinu na 1,19 bilionu korun. Vklady domácností se zvýšily o 7,1 % na 732,6 miliardy Kč, vklady korporátní klientely o 17 % na 236,6 miliardy korun a vklady klientů veřejného sektoru se vlivem přílivu volatilních krátkodobých vkladů v meziročním srovnání zvýšily o 111,5 % na 223,6 miliardy Kč.

Konsolidovaná bilanční suma banky dosáhla ke konci března 1,6882 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku se zvýšila o 15,7 %.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci března jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Nadpoloviční podíl ve spořitelně získala Erste před 20 lety. O prodeji 52% podílu státu v ČS za 19 miliard korun rozhodla v únoru 2000 vláda premiéra Miloše Zemana. Nyní je Erste jediným akcionářem spořitelny.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!